Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

5 Dakikada Stresi Yok Edin

admin 14 Haziran 2014 Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
5 Dakikada Stresi Yok Edin

Maalesef, günlerimiz stres ve stresin getirdiği zorluklarla baş etmekle geçiyor. İş hayatı, ailede yaşanan sıkıntılar, ekonomik problemler ve daha bir çok sebepten stres yaşayabiliyoruz. Stres yaşadığınızı fark ettiğiniz anda, durup kendinize bir 5 dakika ayırmak gerginliğinizi azaltacaktır. İşte, 5 dakikada stresi yok etmenin yolları…

Nane çayı için

Nane çayının insanın gerginliğini aldığı ve strese iyi geldiği biliniyor. İçerisinde nane olan çayları da tercih edebilirsiniz. Araştırma sonuçlarına göre, naneli çayı koklayanlarda halsizlik ve gerilim azalıyor. Nane çayı aynı zamanda anksiyeteye de iyi geliyor.

Kısa bir yürüyüş yapın

İşyerinde de olsanız, kendinizi stresli hissettiğiniz anda kısa da olsa açık havaya çıkıp biraz yürüyün. Özellikle güneşli bir havada yapacağınız 5 dakikalık bir yürüyüş zihninizi, ruh halinizi sıfırlayacak ve işe geri döndüğünüzde konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır.

Esneme hareketleri yapın

Uzun süredir masa başında çalışmak, stres duygusunu bel, sırt ve boyun ağrısı olarak yansıtabilir. Vücudunuzun kasıldığını hissettiğiniz anlarda, sandalyenizde ellerinizi başınızın arkasına atarak geriye doğru esneyin. Bileklerinizi çevirebilir, elleriniz başınızın üzerindeyken vücudunuzu sağa sola çevirerek, belinizi rahatlatabilirsiniz.

Mutluluk veren yiyecekleri tüketin

Mutluluk verdiği kanıtlanmış besinleri tüketerek de stresinizi azaltabilirsiniz. Örneğin, bir parça bitter çikolatayı yavaşça tadını çıkartarak, ağzınızda eriterek yiyebilirsiniz. Bitter çikolata stresinizi azaltacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda siyah çay da içebilirsiniz. Siyah çayın, stres hormonu olan kortizolün seviyesini azalttığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmış.

Annenizle konuşun

Stresli zamanlarda annenizle yapacağınız 5 dakikalık bir görüşme sizi rahatlaracaktır. Araştırma sonuçlarına göre, anne sesi duymak stresi azaltan oksitosin hormonunu çoğaltıyor. Anneniz dışında bir dostunuzun ya da kardeşinizin sesini duymak da sizi rahatlatacaktır.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.