Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

MEMORIAL ANTALYA HASTANESİ BÖBREĞİNİN YARISI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TÜMÖR KAPALI AMELİYATLA ALINDI

admin 23 Ağustos 2013 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Magazin, Yaşam Yorumlar Kapalı
MEMORIAL  ANTALYA HASTANESİ BÖBREĞİNİN YARISI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TÜMÖR KAPALI AMELİYATLA ALINDI

BÖBREĞİNİN YARISI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TÜMÖR KAPALI AMELİYATLA ALINDI

İstanbul’da yaşayan 33 yaşındaki Didem Muradoğlu, tatil için geldiği Antalya’da annesinin ısrarıyla, önüne geçemediği kilo artışının nedenini araştırmak için Memorial Antalya Hastanesi’nde genel bir sağlık kontrolünden geçti.

Kontrol sırasında sağ böbreğinin yarısını kaplayan 5 cm büyüklüğünde kanserli bir tümör olduğunu öğrenen Muradoğlu, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tibet Erdoğru tarafından gerçekleştirilen laparoskopik yani kapalı ameliyat ile hem kanserli tümörden kurtuldu hem de böbreği korunarak tedavi oldu.

Kanser belirti vermeden yakaladı

Hiçbir belirtisi olmadığı halde bir anda kanser olduğunu öğrenen Muradoğlu,  ileri yaş hastalığı olan ve kanser türleri arasında görülme sıklığı alt sıralarda yer alan böbrek kanserine yakalanmanın şokunu, tatilinde yaşadı. Tedavisi için İstanbul ve Antalya’da birçok merkeze başvuran Didem Muradoğlu’na, böbreğini kaybedeceği ya da tümörün alınabilmesi için açık ameliyat olması gerektiği söylendi.

 

Tümör kapalı ameliyatla alındı

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tibet Erdoğru’nun, böbreğe 3 ufak delikten ulaşarak uygulayacağı laparoskopik ameliyatla hem tümörü alacağını hem de böbreğini kurtaracağını söyleyerek kendisine güven verdiğini ifade eden Muradoğlu, “Sağlığımı gönül rahatlığıyla Tibet Bey’e emanet ettim” dedi.

Kanserden böbreği korunarak kurtulduProf. Dr. Tibet Erdoğru, ürolojinin en zor ameliyatlarından olan, laparoskopik (kapalı) teknik ile böbreğin yaklaşık yarısı (5 cm)  büyüklüğündeki tümörün çıkarıldığını ve böbreğin sağlıklı bir şekilde korunduğunu söyledi. Kanserde erken teşhisin yaşamsal önemine de dikkat çeken Prof. Dr. Erdoğru, “Didem Hanım bu ameliyat ile sadece kanserli tümörden kurtulmakla kalmadı, böbreğini de korumuş olduk. Ayrıca kapalı ameliyatın birçok avantajından da yararlandı. Ameliyat sonrasında hızla ayağa kalkabildi ve günlük hayatına geri dönebildi. Ağrıları açık ameliyat sonrası yaşayabileceğine kıyasla daha azdı ve vücudunda yara izi de kalmadı.” diye konuştu.

Check up yaptırmak yaşamsal önem taşır Muradoğlu’nun böbreğinde bulunan tümörün erken tanı ile tedavi edilebildiğinin altını çizen Prof. Dr. Erdoğru, “Hastalık erken dönemde yakalanmasaydı, tümör çevresindeki lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa yayılabilirdi. Ayrıca kanserli hücreler kan ve lenf yolu ile akciğer ve kemikler gibi vücudun diğer alanlarına da yerleşebilirdi. Bu nedenle genel sağlık kontrollerini rutin olarak yaptırmak yaşamsal önem taşımaktadır. Check up sayesinde belirti vermeyen ve bu nedenle de farkına varılamayan önemli hastalıkların erken dönemde tanısı konularak başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Yılda bir kez yaptırılacak check up yaşam kurtarıcı olabilir” diye konuştu.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.