Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kavunun Faydaları

admin 14 Haziran 2014 Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Kavunun Faydaları

Yazın en güzel meyvelerinden biri olan kavun kokusu ve lezzetiyle yaz sofralarının vazgeçilmezlerinden biri… Bu kadar lezzetli olan kavun için sağlık deposu desek yeri! Özellikle B vitamini açısından çok zengin olan kavunun yaz aylarında bol bol tüketilmesinin bir çok faydası var. İşte karşınızda kavunun muhteşem faydaları!

İdrar söktürücüdür

Eğer idrar yolu hastalıklarından şikayetçiyseniz bol bol kavun tüketmenizi tavsiye ederiz. Kavunun idrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını temizleyici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Yemeklerden önce tüketin

Yemeklerden önce, aç karına yenilen kavun bütün sindirim organlarını temizler ve bu organlarda bulunan hastalıkları tedavi eder.

Böbrekler için faydalıdır

Böbrek kumu dökerken kavun yemek, böbreklerin rahatlamasını sağlıyor. Böbrekte ya da idrar torbasında iltihaplanma varsa bol bol kavun çekirdeği yemek, iltihabın vücuttan atılmasını sağlıyor.

Solunum yolu hastalıklarına kavun çekirdeği

Kavun çekirdeğinin de bir çok faydası var. Kavun çekirdekleri kaynatılarak içildiğinde, solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi ediyor. Özellikle; burun tıkanıklığı ve balgam şikayetleri varsa rahatsızlığın giderilmesine büyük yardımı oluyor.

Uykusuzluğa iyi geliyor

Özellikle gerginlik ve stres gibi nedenlerden ötürü uykusuzluk çekiliyorsa, kavunun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi uykusuzluk sorununun çözülmesini de sağlar.

Kuru ciltleri nemlendirir

Bir parça kavun ezilip, soğuk sütle karıştırılırsa harika bir nemlendirici elde edilir. Kuru ciltler için bu nemlendirici maske çok faydalıdır.

Sıcaklarda kavun

Kavunun vücudu serinletme özelliği var. Bu yüzden sıcak havalarda bol bol yenilmesi faydalı… Kavunun bir diğer faydası ise cilt yanıklarına iyi gelmesi. Kavun, yanıkların ağrısını hafifleterek iyileşmesini hızlandırıyor.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.