Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kahraman Babalar da Hata Yapar

admin 11 Haziran 2014 Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Kahraman Babalar da Hata Yapar

Babalar bizim için kötü günümüzde veya kendimizi güçsüz hissettiğimizde sığındığımız bir limandır. Sevgimizi belki de annemize gösterdiğimiz kadar açık bir şekilde babamıza gösteremeyiz ama babalar hem kız hem de erkek çocukları için hep bir modeldir. Babalar Günü yaklaşırken Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, baba-çocuk ilişkisinin kişinin gelişiminde çok önemli olduğunun altını çiziyor. Babaların çocuklarını küçük yaştan itibaren mutlaka dinlemeleri ve karar alırken danışmaları gerektiğinin altını çizen Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, “Aksi halde kendine güvensiz bireyler yetişecektir” uyarısında bulundu.
09.06.2014-Baba olmak, geçmişte çocuğunu uzaktan sevmek, aileyi geçindirmek, kuralları uygulayan otorite olmak anlamına gelirken şimdilerde doğumdan itibaren bebeğin bakımını paylaşan, çocuğuyla birebir zaman geçiren, arkadaşlık eden ebeveyn olmak anlamına geliyor.
15 Haziran Babalar Günü öncesinde baba-çocuk ilişkisine değinen Spiritüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, babaların çocukları tarafından “hayatta gücün simgesi” olarak görüldüğünü belirtirken “Babamızı kahraman olarak görür ve küçüklükten itibaren hiç hata yapmayacağını düşünürüz” dedi. Bu tür kodlamaların olumsuz kodlamalar olduğunun altını çizen Gülnur Ünal, “Bir insanın baba olması hatasız olacağı; doğaüstü yüce bir varlık olduğu anlamına gelmez. O da herkes gibi hata ve yanlış yapabilir” uyarısında bulundu.
Babaların küçük yaştan itibaren çocuklarını dinlemesi ve fikirlerini sorması gerektiğinin altını çizen Gülnur Ünal, “Mutlaka kararlar verilirken çocukların da fikirleri sorulmalıdır. Aksi olursa sonraki yıllarda çocuklar hayatlarında sorun yaşayacak ve kendine güvensiz ne istediğini bilmeyen bireyler olarak yetişeceklerdir” şeklinde anlattı.
“Konuşurken sevgi sözcükleri kullanın”
Baba olarak sorunlar karşısındaki tepkinizin, kuralları uygulama yönteminizin, erkek çocuğunuzun erkeklikle ilgili kavramlarının oluşmasında temel oluşturacağını belirten Gülnur Ünal, “Yaşamlarının ilk yıllarında, babaları ile yeterli paylaşımda bulunamayan çocuklar, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde bu durumdan olumsuz etkilenirler” uyarısında bulundu. Kız çocuklarının, babalarının hayatlarında tanıdıkları ilk erkek olduğunu hatırlatan Spiritüel Gelişim Uzmanı Gülnur Ünal, “Baba ile kurulan ilişki, gelecekte karşı cinsle kurulacak ilişkilerin kalitesini ve şeklini belirler. İleriki yaşlarda da ilişkilerinde babalarında gördükleri aynı ilgiyi ve sevgiyi görmek isterler” dedi. Ancak bunun doğru olmadığının altını çizen Gülnur Ünal şöyle devam etti: “Yapılan en büyük yanlışlardan biri babaya benzeyen erkeğin eş veya sevgili olarak seçilmesidir. Oysa ki karşınızdaki kişi başka bir aileden, başka bilinçaltı kodlarından geliyordur. O kişiden babanız gibi size davranmasını beklemek çok büyük yanlışlardan biridir.”
Çocuklara da tavsiyelerde bulunan Gülnur Ünal şöyle devam etti: “Konuşurken kullandığımız sevgi sözcükleri çok önemlidir çünkü hayatta bütün ihtiyacımız sevgidir. Sağlıklı ilişkiler kurabilmek için sevgi göstermeye ve empatiye ihtiyacımız vardır. Babamızın da hayatında sorunlar olabileceğini bilmeliyiz. Elimizden geldiğince ona sarılmalı, sevgimizi göstermeliyiz.”

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.