Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Bu cezaları ödemeyin,bekleyin

admin 30 Ocak 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Bu cezaları ödemeyin,bekleyin

hgs_cezalari_meclis_gundeminde_h36212_28dedFatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyollardan 2014 yılında “ihlalli geçiş” yapan 1 milyon 337 bin araç sahibine gönderilen HGS cezaları, yeniden hesaplanacak.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014′te köprü ve otoyol geçişlerinde HGS etiketlerinde ya da Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) hesaplarında yeterli bakiye olmadan geçiş yapıldığında ilgili otoyoldaki çıkış noktasına isabet eden enuzak mesafe ücretinin 10 katı ceza uygulandı.

CEZALAR YÜKSELTİLMİŞTİ

Söz konusu cezalara ilişkin 14 Nisan 2015′te torba kanunda yapılan değişiklikle araç sahipleri lehine iyileştirme yapıldı. Ancak bu uygulamanın kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla geçerli olması nedeniyle 2014 yılı HGS cezaları, söz konusu tarihteki mevzuat hükümleri gereğince yüksek tutuldu.

CUMHARBAŞKANI’NIN ONAYI BEKLENİYOR

Vatandaşların HGS cezaları nedeniyle mağdur olmaması amacıyla TBMM Genel Kurulunda perşembe günü kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

400 LİRALIK CEZA, 40 LİRAYA KADAN DÜŞEBİLECEK

Böylece 2014′te kesilen cezalar, araçların kullandıkları mesafenin 10 katı olarak yeniden hesaplanacak. HGS cezalarını yatırmayan kişiler, ödeme yapmaya gittiklerinde düşük olan ücreti ödeyecek. Daha sonra 1 Ocak-14 Nisan 2015 tarihlerindeki ihlalli geçişlere ilişkin cezalar da yeni uygulamaya göre hesaplanacak.

CEZALAR YENİDEN HESAPLANACAK

Karayolları Genel Müdürlüğünce köprü ve otoyollardan 2014′te ihlalli geçiş yapan 782 bini HGS abonesi 555 bini hiç abone olmayan toplam 1 milyon 337 bin araç sahibine, 825 milyon lira ceza kesildi. Söz konusu araç sahiplerine gönderilen HGS cezaları da yeni mevzuata göre hesaplanacak.

İNTERNETTEN ÖDEME İMKANI

HGS geçiş sisteminde ön ödemeli sistem kullanılıyor. Geçiş sistemiyle ilişkilendirilen HGS hesaplarına para yüklemeleri, kredi kartından otomatik ödeme talimatıyla, posta çeki hesabı ödeme talimatıyla, PTT vezneleri ve PTT ATM’leri aracılığıyla HGS acentelikleri vasıtasıyla nakit ödeme şeklinde “epttavm.com” internet sitesinden de günün her saatinde yapılabiliyor.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.