Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Rusya krizi sonrası turizm komada

admin 30 Ocak 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Rusya krizi sonrası turizm komada

20160130042248

Kızıldağ, Türkiye ile Rusya arasındaki diyalog kapısının sonuna kadar açık tutulması gerektiğini de vurgulayarak, “ İki ülke artık bu saatten sonra birbirinden vazgeçemez” dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, turizmdeki son gelişmelerin hiç de iç açıcı olmadığını söyledi. Antalya Gazetesine konuşan Kızıldağ, yurt dışındaki bir çok fuarda ülkemizin konuşulduğunu belirterek, “Ülkemizi ve Antalyamızı tanıtmak için yurt dışındaki turizm fuarlarına gidiyorsun ve ilk gün İstanbul’da bomba patladığı haberini alıyorsun. Doğal olarak insanda moral kalmıyor. Zaten gittiğimiz fuarlarda hep Türkiye’deki olaylar konuşuluyor. Biz de bunu unutturmaya ve ‘Avrupa pazarından daha fazla nasıl yararlanabiliriz’ onu tartışıyoruz. Yani şuanda konjonktür çok hoş değil. Ama umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. İleriye bakmak durumundayız. İnşallah sezon açılana kadar başka bir olay ya da patlama olmazda biraz toparlanıp rahat bir nefes alabiliriz” dedi.

 

ACİLEN TEŞVİK GEREKİYOR

Kızıldağ,“Turizm Bakanlığı’nın sezonun kurtarılması için bir eylem plan var mı? Bu konuda

Yetkililerle görüşüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya ise su yanıtı verdi: “Bakanlığın zaten tek başına bir eylem planı olamaz. Çünkü bu sektörle birlikte hareket edilmesi gereken bir konu. Ama Bakanlığın tanıtım anlamında bir takım çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ama bizce burada ondan daha çok önemli olan sektörün desteklenmesine yönelik çalışmalar. Bu da daha çok sadece Turizm Bakanlığı’nı değil Maliye Bakanlığı ve Bakanların tamamını ilgilendiriyor. Sektörü ayakta tutmak, yaşatmak adına neler yapılması gerektiği konusunda çok ciddi bir takım teşviklerin hemen gündeme alınması lazım. Örneğin önümüzde ecri misil ve ciro payı ödemeleri var, sigortalar var, diğer vergiler var. Sektör çok kötü durumda olduğu için bu vergilerin ödenmeme tehlikesi var. Açıkçası turizmcinin bu sezon bin tane derdi var ve adeta ‘komada’ diyebiliriz.”

 

DİYALOG KAPISI AÇIK TUTULMALI

Rusya Türkiye ilişkilerinde sürpriz bir iyileşmenin her zaman beklenebileceğini de kaydeden Ali Kızıldağ, “Rusya Devlet Başkanı Putin, son dönemde ‘özür’ yerine ‘açıklama bekliyorum’ denemeye başladı. Bu bir geri adım gibi algılanmasa da burada bizim atacağımız adımlar da çok önemli. Ülke olarak sanki birkaç iyi adım atarsak ortam biraz daha yumuşayacak gibi bir hava seziyorum. Ben açıkçası bizden biraz daha sağduyu ve böyle bir adım bekliyorum. Çünkü iki ülke ilişkilerinin iyi yerlere gelmesi lazım. Diyalog kapısı da sonuna kadar açık tutulmalıdır. İki ülke artık bu saatten sonra birbirinden vazgeçemez. Sadece turizm açısından değil başka sektörler açısında da birbirimize bağımlı iki ülkeyiz” diye konuştu.
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ, Rusya krizinden sonra ülkemizde ardı ardına patlayan bombaların turizm sektörünü adeta komaya soktuğunu söyledi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.