Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Ayran Hakkında Bilmediklerimiz

admin 17 Haziran 2014 Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Ayran Hakkında Bilmediklerimiz

ayran_0f0df7bf-e2cc-4d78-b498-6ddd850161fb_1

Vücudunuzdaki su kaybının negatif etkisini bertaraf etmek için her gün bir bardak ayran için…

Türk mutfağının en eski ve en yaygın içeceği olan ayran İçinde barındırdığı kalsiyum, potasyum ve protein dışında A, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile 7’den 70’e herkes için faydalı.

ayran_5479ed73-c0de-4b1a-b0be-b4a29d3db7c1_2

 

B vitamini zengini: Depresyonu ayranla yenin

Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde, çok önemli bir içecektir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Eksikliğinde depresyona yol açan B vitamini açısından oldukça zengin olan ayranın önemine değinen Gıda Mühendisi Nilüfer Hakaryan ‘Pazartesi sendromlarından, uykusuzluğa, göz altı morluklarından kansızlığa kadar bir çok hastalığın temelinde B ve B12 vitamini eksikliği vardır.

B vitaminleri anksiyete ve stres semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, beyinde serotonin gibi hormonların üretimi için önemlidir. B12 eksikliğinde ise anksiyete ile ilişkili hızlı nefes alıp vermenin arttığı belirlenmiştir. Özellikle düzenli beslenemeyen kişilerde sıklıkla karşılaşılan bu semptomların etkisini her gün bir bardak ayran içerek azaltabilirsiniz’ dedi.

 ayran_ce92be49-7479-4ed4-aba5-46b2766dc2f0_2

Sindirim sistemini onarır

Ayranın elektrolit yönünden de oldukça zengin bir içecek. Böylece, bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesinde de tedavi edici etkisi o Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlar.

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.