Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

”Artvin’deki Olaylardan Bilgim Yok”

admin 18 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
”Artvin’deki Olaylardan Bilgim Yok”

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, memleketi Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde bir şirketin bakır madeni çıkarmak istemesi nedeniyle çıkan olaylarla ilgili gazetecilerin sorusuna, “Şu anda çok bilgim yok” yanıtını verdi.

Antalya’da 23 Nisan’da açılışı yapılacak dünyanın en büyük organizasyonlarından Expo 2016 Antalya’nın yönetim kurulu başkanı da olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla Expo 2016′nın düzenleneceği Aksu İlçesi’ndeki 112 hektarlık sergi alanında yönetim kurulu toplantısına katıldı. Alandaki çalışmaları da inceleyen Bakan Faruk Çelik, gazetecilere açıklamada bulundu. Bakan Faruk Çelik’e, memleketi Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde bakır madeni çıkarmak isteyen şirketin araçlarını engellemek amacıyla bölgede sabahlayan ve barikat kuran eylemcilere polisin müdahalesi soruldu. Artvin’deki olaylarla ilgili bilgisi olmadığını belirten Bakan Çelik, “Dün bakanlığın bütçesi vardı, gece 02.00′ye doğru bitti bütçemiz. Öteden beri tartışılan bir konu ama şu anda Antalya’da bulunuyoruz, Expo’nun güzelliğini Türkiye’ye yaşatsak daha isabetli olur diye düşünüyorum. Diğer konuları Ankara’da başka vesilelerle değerlendiririz” dedi.
“YEMEK KOKUSU” SORUSU

Bakan Çelik, Expo alanında Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen mimari tasarımlarıyla hazırlanan ve bölgesel yemeklerin sunulacağı restoranların yayacağı yemek kokusu için alınan önlemlere yönelik soruya ise önce çok şaşırdı. Bakan Çelik, “Yani bazen yemek kokularının da yabana atılır tarafı yoktur. Cezbetmesi gerekiyor ama onların çevresel anlamda bütün değerlendirmeler yapılıyordur, yapılacak. O yönüyle bir sorun olacağı kanaatinde değilim. Hava sirkülasyonu iyidir Antalya’nın” diye konuştu.
Expo 2016 Antalya’ya yönelik bilgiler veren Bakan Çelik, alanda inşa faaliyetlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve 23 Nisan’daki açılışa hazırlanıldığını kaydetti. 112 hektar alan üzerine kurulu bu alanda birçok inşaat faaliyetinin tamamlandığını belirten Çelik, şöyle devam etti:
“101 metre yüksekliğindeki kulenin kabası bitti. Şu anda cephe giydirmeleri devam ediyor. Ayrıca 6 bin 500 kişilik Türkiye’nin en büyük kongre merkezi tamamlandı. Yine 5 bin kişilik amfitiyatro bitti. Bitki heykelleri, tarım ve biyoçeşitlilik müzesi, biyoçeşitlilik parkuru, Anadolu mutfağı dediğimiz 7 bölgeye hitap eden restoranlar ve Expo göletinde fıskiyeler de devreye giriyor ve su tutmaya başladı. Çocuk adası, bilim teknoloji müzesi, ülke bahçeleri gibi son derece önemli mekanların bulunduğu bir alana dönüştü.”

MART SONUNDA BÜTÜN İNŞAATLAR BİTECEK

Expo 2016′nın Antalya’ya çok önemli değer katacak bir mekan olduğunu belirten Çelik, bu konuda şöyle konuştu:
“6 ay açık kalacak ve binlerce, milyonlarca yurtiçinden ve yurtdışından insanın katılımını bekliyoruz. Antalya turizmin merkezi, kalbi. Antalyamıza bu zor dönemde, yaşanan konjonktörü biliyorsunuz, turizm anlamında da çok ciddi katkı sağlayacağı inancındayım. Ayrıca bahçecilik sergisi olması nedeniyle Expo 2016 Antalya, çevre bilincine çok ciddi katkı sunacaktır. Yoğun şekilde bazen 2, bazen 3 vardiya çalışmalar devam ediyor. Mart sonunda bütün inşaat faaliyetlerini kule hariç bitirmiş olacağız. 1 Nisan itibariyle hiçbir inşa, yapım faaliyetinin olmadığı, 23 gün boyunca bazı denemelerin, aksaklık var mı yok mu diye bir test dönemi olacak. İnşallah 23 Nisan’da görkemli bir açılışı burada gerçekleştireceğiz.”

KATILIMCI ÜLKE SAYISI 28 OLDU

Bu dev projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesine aldıktan sonra çok önemli gelişmeler olduğunu anlatan Bakan Çelik, güzel bir eser deyip geçilmemesi gerektiğini, kalıcı bir eser olduğunu söyledi. Yatırım maliyetinin 1.5 milyar TL’nin üzerinde olduğunu da kaydeden Çelik, bahçe kuracak ülke sayısı bakımından sözleşme imzalayan ülke sayısının 28′e yükseldiğini açıkladı. Çelik, şöyle devam etti:
“1.5 ay önce 12 ülke vardı. Sayın cumhurbaşkanımızın himayeleri son derece etkili, her alanda olduğu gibi bu alanda da çok büyük destekleri oldu ve 28′e ulaştı. Son 15 gün içinde 7 ülke sözleşme imzaladı. Önümüzde yine sözleşme imzalayacak ülkeler var. Büyük ihtimalle 35′i yakalayacağız gibi görünüyor. Umarım mahcup olmayız. Ama 44 ülke katılabileceğini ifade etmişti. Arkadaşlarımız teknik düzeyde çalışmalarını sürdürüyor ve daha çok sayıda ülkenin katılması noktasında çalışmalarımız devam ediyor.”

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.