Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Türkiye’nin 3′üncü çift kol nakli

admin 02 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Türkiye’nin 3′üncü çift kol nakli

gtm_vdat7z6fs43vzde0pxmxd4qo7i8fdtyl8gp

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, Türkiye’nin 3′üncü çift kol nakli hazırlıkları başladı. Motosiklet kazasında yaşamını yitiren 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan iki kolu, 29 yaşındaki Mustafa Sağır’a nakledilecek.

Operasyonu, daha önce yapılan 2 çift kol naklini de gerçekleştiren AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, eşi AÜ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ve ekibi yapacak. Mustafa Sağır, saat 11.00′de nakil hazırlığı için ameliyathaneye alındı. İşlemlerin ardından, beyin ölümü gerçekleşen ve yoğun bakım servisinde tutulan Emin Konar’ın çift kolunun Sağır’a nakledileceği kaydedildi.

Emin Konar, 31 Ocak’ta geçirdiği motosiklet kazasında getirildiği AÜ Hastanesi acil servisinde müdahaleye rağmen 1 Şubat 2016′da beyin ölümü gerçekleşti. AÜ Organ Nakil Koordinasyon Birim Sorumlusu uzman Nilgün Keçecioğlu, Konar’ın ailesiyle gece boyunca yaptığı görüşme sonunda organ bağışı konusunda ikna etti. Konar’ın ailesi, kolların yanı sıra, kalp, karaciğer, akciğer, böbrekler, pankreas ve korneaları bağışladı. Konar’ın kollarının Mustafa Sağır’a nakledilmesine karar verilirken, diğer organları ise gün içinde belirlenecek hastalara nakledilecek.

İLK ÇİFT KOL NAKLİ CİHAN TOPAL’A

Muğla’nın Milas İlçesi’nde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in iki kolu, 25 Eylül 2010′da AÜ Hastanesi’nde 7 saat süren ameliyatla, Aydın’da 2008 yılında iki kolunu dirsek altından mısır silaj makinesine kaptıran Cihan Topal’a nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye’de ilk çift kol nakli yapılan hasta olarak tıp tarihine geçti.

İKİNCİ NAKİL ATİLLA KAVDIR’A

Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü, Türkiye’de ilk defa yapılan ameliyatla 19 yaşındaki Uğur Acar’a, kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a 21 Ocak 2012′de 9 ve 11 saat süren ameliyatlarla nakledildi. Kılcal damarlar nedeniyle uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacak 22 Ocak’ta ameliyatla alındı. Atilla Kavdır, ameliyattan 103 gün sonra 4 Mayıs 2012′de yaşamını yitirdi.

AÜ Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda çift kol nakli için 45, yüz nakli için de 4 hasta bekliyor.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.