Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Türkiye Üzerinde Gözlem Uçuşu Yapacak

admin 01 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Türkiye Üzerinde Gözlem Uçuşu Yapacak

rusyaya-ait-asa-gozlem-ucagi-turkiyede-bir-gozlem-ucusu-yapacak

Rusya, Rus askeri uzmanlarının 1-5 Şubat tarihlerinde Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacaklarını duyurdu. Uçuşu gerçekleştirecek An-30B, Eskişehir Havalimanı’ndan kalkacak.

Rusya Nükleer Tehlikenin Azaltılması Ulusal Merkezi Başkanı Sergey Rızhkov, Rus askeri uzmanlarının 1-5 Şubat tarihlerinde Türkiyeüzerinde gözlem uçuşu yapacaklarını bildirdi.

UÇUŞU AN-30B UÇAĞI GERÇEKLEŞTİRECEK

Uluslararası Açık Hava Anlaşması çerçevesinde bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan uçuş Rus An-30B uçağı ile gerçekleştirilecek.

ESKİŞEHİR HAVALİMANI’NDAN KALKACAK

Rızhkov, uçuşun Uluslararası Açık Hava Anlaşması çerçevesinde gerçekleşeceğini ve uçağın Eskişehir Havalimanı’ndan kalkacağını belirtti.

UÇUŞU TÜRK UZMANLAR DENETLEYECEK

Kabin içinde bulunan Türk uzmanlarında uçağın belirlenen rota üzerinde uçuş yapmasını sağlayacağını belirten Rızhkov, Türk yetkililerin uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığını ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını denetleyeceklerini söyledi.

RUSYA ADINA 2016′NIN İLK UÇUŞU OLACAK

Gözlem uçuşu anlaşmaya dahil olan üye ülkeleri askeri faaliyetlerde daha açık ve şeffaf olmaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu Rusya‘nın 2016′da gerçekleştireceği ilk uçuş olacak.

ANLAŞMA 27 ÜLKE ARASINDA İMZALANDI

Açık Hava Sahası Anlaşması, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye 27 ülke tarafından 1992 yılında Finlandiya‘nın başkenti Helsinki’de imzalandı. Bu anlaşmanın amacı ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı ve güveni sağlamlaştırmak.

RUSYA ANLAŞMAYA 2001′DE DAHİL OLDU

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler birbirlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001′de dahil oldu.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.