Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kaleiçi Festivali geliyor

admin 27 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Kaleiçi Festivali geliyor

Antalya’da farklı kültürlere özgü yapıların yer aldığı bir yerleşim olan Kaleiçi, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde tarihi merkezleriyle yer alan ülkelerin davet edileceği kentin en sıra dışı festivaline ev sahipliği yapacak. Muratpaşa Belediye’nin gerçekleştireceği festival 5 Mayıs’ta Hıdrellez kutlamalarıyla başlayacak.

Antalya’da dar sokaklarında plansız yürüyüşlerin keşfetme duygusunu tetiklediği, kentin geleneksel mimarisiyle yöresel mutfağı buluşurken, mimarinin yeniden yorumlandığı butik oteller ve füzyon mutfağının en sıra dışı örneklerinin bir araya geldiği Kaleiçi, 5- 8 Mayıs tarihleri arasında kentin en sıra dışı festivaline ev sahipliği yapacak.Muratpaşa Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde tarihi merkeziyle başka bir ifadeyle ‘old town’la yer alan ülkeleri davet edeceği ‘Kaleiçi Old Town’ festivalinin ilkini gerçekleştirecek.

Kaleiçi’nin ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması için yapılacak çalışmaların ilk adımı olarak değerlendiren festivalde Viyana tarihi şehir merkeziyle Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Avusturya, listede Brugge ve Antwerp’te iki yerle yer alan Belçika, Mostar Köprüsü’yle listede kendisine yer bulan Bosna Hersek, Prag şehir merkeziyle listede bulunan Çek Cumhuriyeti, Tallin Meydanı’yla Estonya, Almanya, İspanya, Yunanistan, İtalya, Türkmenistan gibi tarihi yapıları, meydanları ve eski kentleriyle listede yer alan ülkeler davet edilecek.

Bununla birlikte tarihi kent merkezleri üzerine çalışan mimarlar ve akademisyenlerin de yer alacağı festivalde Kaleiçi’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’nin bir parçası olması için izlenecek yol tartışılacak, ülke deneyimleri dinlenecek. Bunun için paneller ve konferanslar düzenlenecek.

Festivalin diğer ayığında ise sokak performansları, sokak sergileri, konserler gerçekleştirilecek. Antalya’yı oluşturan kültür yapısının en özgün şekilde anlatılmasının amaçlandığı festivalde ayrıca 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Hıdrellez de kutlanacak. 5 Mayıs Perşembe gecesi Kaleiçi sokaklarında başlayacak kutlamalar günün ilk ışığıyla birlikte tarihi yat limanından dileklerin denize atılmasıyla sona erecek.

Muratpaşa Belediyesi, bu yıl ilkini gerçekleştireceği festivalin ilk tanıtımını ise 9 Mart’ta başlayacak dünyanın en önemli turizm fuarlarından ITB Berlin Fuarı’nda yapacak.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.