Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kadınlara Önemli Uyarı: Çantalarınızı Çapraz Asın

admin 13 Haziran 2014 Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Kadınlara Önemli Uyarı: Çantalarınızı Çapraz Asın

Prof. Dr. Esat Kıter kadınları, kullandıkları çantaların fazla ağır olmaması ve çantaları çapraz asarak kullanmaları konusunda uyardı.

 

Yaşamın her alanında kullanılan özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan çantaların, vücut ağırlığının yüzde 20′sini geçmemesi ve çapraz asılarak kullanılması öneriliyor.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Kıter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanın iskelet sisteminin ağırlıklardan etkilenenen bir yapıda olduğunu belirtti. Kıter, estetik kaygı ya da ihtiyaçtan, kadınların sürekli çanta taşıdıklarını hatırlatarak, muhtemel olumsuzlukları anlattı.

Vücut ağırlığının yüzde 20′sini geçmesin

Boyun, omuz ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların çok yaygınlaştığını söyleyen Esat Kıter, çantaların ağır olmaması ve vücut ağırlığının yüzde 20′sini geçmemesi gerektiğini vurguladı.

Kıter, çanta taşımanın vücuda hiçbir faydası olmadığını ve kasları güçlendirici özelliği bulunmadığını kaydederek, “Çünkü vücuda asimetrik bir yük gelmektedir ve belli bir periyotta değil düzensiz yapılmaktadır. O yüzden olumsuz etkileri vardır” dedi.

Kadınlara çantalarını, omuzlarına çapraz ve simetrik asmasını öneren Kıter, simetrik takıldığı zaman çantanın estetiğini biraz azalacağını fakat sağlık açısından bunun önemli olduğunu ifade etti.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.