Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

İlk Gönüllü Kurtarma Timi Sonbaharda Görevde

admin 04 Haziran 2014 Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
İlk Gönüllü Kurtarma Timi Sonbaharda Görevde

 

Sokak hayvanlarından gönüllü arama kurtarma timi oluşturulması projesi devam ediyor

 

 İlk Gönüllü Kurtarma Timi Sonbaharda Görevde

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alman Care-4 Life kuruluşunun işbirliğiyle düzenlenen sokak köpeklerinden arama kurtarma köpeği timi oluşturulması ve bunları eğitecek kişilerin yetiştirilmesine yönelik projede dördüncü dönem başlıyor. Proje kapsamında oluşturulacak ilk gönüllü arama kurtarma timi sonbaharda göreve hazır olacak.

Afet durumlarında canlıların kurtarılması için hayati önemi olan arama-kurtarma köpeklerinin sokak hayvanları arasından seçilmesi, eğitimi ve bu köpekleri eğitecek eğitmenlerin yetiştirilmesini amaçlayan projede sona yaklaşılıyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Antalya İl Müdürlüğü, Almanya’dan Care-4 Life Derneği ve SAR Germany işbirliğiyle gerçekleştirilen projenin 4’üncü ve son ayağı 26 Mayıs -6 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Proje kapsamında Antalya’ya gelen Care-4 Life ve SAR Germany yetkilileri İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde toplantı yaptı. Toplantıya İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, Afet Koordinasyon Şube Müdürü Binali Yazıcı, Veteriner Şube Müdürü Adnan Büyükkaya, Care-4 Life Derneği Başkanı Silvia Greene, SAR Germany’den Klaus Röper, Dieter Schirmer ile Juliet Gebhartdt katıldı.

PROJE YAYGINLAŞTIRILABİLİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti. Kısa, “Bu iki ayağı olan bir proje. Birincisi sokak hayvanları eğitiliyor ve sahipleniliyor. İkincisi ise çok önemli bir amaca, insan hayatını kurtarmaya hizmet ediyor. Biz de belediye olarak bu projeye lojistik destek veriyoruz. Bu proje sona erdiği zaman ilk gönüllü arama kurtarma köpek timimiz olacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları genişledi. Bu projenin devamını da farklı bölgelerde özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde yaygınlaştırabiliriz” diye konuştu.

İLK GÖNÜLLÜ ARAMA KURTARMA TİMİ OLACAK

Klaus Röper de bir yıldır devam eden projede sona yaklaşıldığını ifade ederek, Kasım ayında yapılacak sınavla köpeklerden oluşan ilk gönüllü arama kurtarma timinin oluşturulacağını söyledi. Almanya’da bu projenin tamamen gönüllülük esasına dayandığını belirten Röper, Türkiye’deki ilk pilot uygulamanın Antalya’da olduğunu dile getirdi.

MATERYAL VE EKİPMAN DESTEĞİ CARE-4 LİFE’DAN

Care-4 Life Hayvan Koruma Derneği Başkanı Silvia Grene ise 10 yıldır Türkiye’de hayvan koruma ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Amacımız hayvanların yerinde eğitilmesi ve insan hayatını kurtarmada kullanılması. Biz materyal ve ekipman olarak bu projede yer aldık ve SAR Germany’i proje ortağı olarak seçtik. Almanya’da arama kurtarma için eğitilen 100 bin köpek var. Bunların yarısını sokak hayvanları ve barınaklardan alınan sahipsiz köpekler oluşturuyor” dedi.

EĞİTİMLER TEORİK VE UYGULAMALI YAPILACAK  

Proje kapsamında yapılacak olan eğitimlerin teori dersleri İtfaiye Daire Başkanlığı’nda, uygulamalı çalışmaları ise enkaz ve ormanlık alanda yapılacak. Gruplara ayrılacak köpeklere saha, enkaz, suda arama ve iz takip konularında eğitimler verilecek. Uygulamalı eğitimler Kepez barınak, Sarı Su, Kurşunlu, Güver uçurumu, Kent Ormanı, Organize Sanayi, Boğa çayı ve Tahtalı Dağı(Beycik) kamp olarak belirlendi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.