Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

İlaç pazarlığında görüşme trafiği

admin 31 Mart 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
İlaç pazarlığında görüşme trafiği

İlaçta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında yaşanan “protokol” krizinde son güne gelindi. TEB Başkanı Erdoğan Çolak, ‘nın sunduğu teklifin taleplerinin sadece yüzde 15′ini karşıladığını söyleyerek bu durumda protokolü imzalayamayacaklarını belirtti. Çolak, “Taleplerimizin kabul edilmemesi halinde 31 Mart’ta sona erecek protokolü bir kez daha uzatmayacağız” dedi.

FİYAT 10 YILDA 572 KEZ DÜŞTÜ
Toplamda 14 taleplerinin olduğunu kaydeden Çolak, şöyle konuştu: “İlaçta fiyatlar, 10 yılda 572 kez düştü. Kronik hastalıklardaki artış ile 13 yıllık süreçte hekime gitme sıklığı kişi başı yıllık 2.1′den 8.3′e çıktı. Eczaneler tarafından karşılanan reçete sayısı da yıllık 337.3 milyona ulaştı. Eczanelerimizden günlük 1 milyona yakın reçete karşılıyoruz.”

BÜTÇEDEN PAY AKTARILSIN
Çolak, 25 binden fazla eczanenin yüzde 63.8′inin ekonomik bakımdan  bir dengede varlığını sürdürmeye çalıştığını vurguladı. Eczacıların yüzde 54.8′inin kredi kullandığına dikkat çeken TEB Başkanı, “Borçla yaşıyoruz. Bu yıl için ayrılan 21.4 milyar TL’lik ilaç bütçesinden eczacılara nefes aldıracak bir pay aktarılabilir” diye konuştu. Protokol lerini 6 aydır sürdürdüklerini hatırlatan Çolak, Başbakan’dan da bir görüşme talep ettiklerini söyledi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.