Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Gençleri Sadece Anlayın ve Onların Yanında Olun…

admin 12 Mart 2014 Haber Yorumlar Kapalı
Gençleri Sadece Anlayın ve Onların Yanında Olun…

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rehber Öğretmenlere “Öğrenci Koçluğu” Semineri verdi.

Gençleri Sadece Anlayın ve Onların Yanında Olun…

 

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Antalya il ve ilçelerindeki devlet okulları ile özel okul ve dershanelerde görev yapan rehber öğretmenlere yönelik “Öğrenci Koçluğu” semineri düzenledi. Gençlerin geleceklerini şekillendirdikleri, meslek seçimi yaptıkları dönemde en yakınında bulunan rehber öğretmenlere destek vermek üzere düzenlenen seminerin açılış konuşmasını ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer yaptı.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun rehber öğretmenlere yönelik eğitim seminerlerine 2012 yılında başladığını ve geçtiğimiz dönem içinde Ankara, Bursa, Kayseri, Adana, Mersin, Samsun, KKTC ve Kocaeli’de gerçekleştirdiklerini belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, Antalya’nın ardından önümüzdeki dönemde de Gaziantep’te eğitimler vereceklerini söyledi.

ÜLKE SINIRLARINI AŞAN YÜKSEK PRESTİJ

ODTÜ’nün Türkiye’nin dışında uluslararası arenada da yüksek prestije sahip olduğunu belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, bu başarının özellikle dünyada üniversite sıralamalarında kendini gösterdiğini söyledi.  Prof. Tümer, şunları söyledi:

“Bu sıralamalardan biri, İngiliz Times Education’ın tarafından yapılan dünyanın en saygın üniversiteleri sıralaması. Bu sıralamada son üç yıldır ODTÜ, ilk 100’e giren T.C’nin tek üniversitesi. 150’den fazla ülkede 17 bin dünyanın önde gelen bilim insanlarına yapılan anketle belirlenen bu sıralamada ODTÜ, 2012’de 91-100 bandında, 2013 yılında 51-60 bandında, kısa bir süre önce açıklanan 2014 sıralamasında da 71-80 bandında yer aldı. Bunun dışında İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşunun bilim alanlarına göre dünya üniversiteleri sıralamasına göre ise 12 farklı bilim alanının hepsinde birden ön sıralarda yer alan tek Türk üniversitesi ODTÜ. Türkiye’de giderlerinin üçte birini araştırmaya dayalı projelerin gelirleriyle karşılayan tek üniversite ODTÜ.”

 

Araştırma faaliyetlerinde de son derece aktif olan ODTÜ’nün Avrupa Birliği’nin 7. çerçeve programıyla verilen araştırma destek fonundan yüzde 11 pay aldığını belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, bu çok sayıda üniversite, STK, belediye ve kamu kuruluşlarının başvurduğu havuz içinde ODTÜ’nün aldığı payın kendisinden sonra gelen üç kurumun toplam payından daha yüksek olduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTELERE ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRİYOR

ODTÜ’nün ÖYP programı çerçevesinde Türkiye’deki üniversitelere de öğretim üyesi yetiştirdiğini hatırlatan Prof. Tümer, bugüne kadar 402 hocayı üniversitelere öğretim üyesi olarak yetiştirdiklerini söyledi. Tümer, 500 öğretim üyesi adayının da doktorasını yaptığını belirterek, Türkiye’deki üniversite öğretim üyesi açığını gidermek adına çok önemli bir katkı sağladıklarını söyledi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu projesinin TC ile KKTC Hükümetlerinin ortak geliştirdikleri bir proje olduğunu ve iki hükümetin ODTÜ’ye daveti ile gerçekleştirilip projenin finansman boyutunun T.C tarafından karşılandığını anlatan Rektör Prof. Dr. Turgut Tümer, bir devlet üniversitesi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun TC açısından yurt dışında gerçekleştirilen ilk proje olduğunu belirtti.

PROF. TÜMER: “KUZEY KIBRIS KAMPUSU, ODTÜLÜ OLABİLMEK İÇİN İKİNCİ BİR FIRSAT”

Prof. Tümer, yurt dışında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu projesine benzer birçok örnek olduğuna da değinerek, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun akademik ve idari bakımdan tümüyle ODTÜ Ankara’ya bağlı olduğunu, öğrencilerin ODTÜ diplomalarını ODTÜ Ankara mezunlarının da içinde bulunduğu törenle aldıklarını söyledi. Prof. Tümer, geride bıraktıkları 8 akademik yıl içinde verdikleri 721 mezununun gerek iş yaşamlarında gerekse lisansüstü eğitimlerinde son derece başarılı olduklarını söyledi. Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ Ankara’ya göre daha düşük puanla öğrenci kabul eden, ancak öğrencilerini 58 yıldır eğitim kalitesi tüm dünyada kabul edilen ODTÜ standartlarında mezun eden “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, üniversite adaylarına ODTÜlü olabilmek için ikinci bir fırsat sunduğunu” da sözlerine ekledi.

 

KENDİNDEN BÜYÜK KUŞAKTAN ÖĞRENMİYOR, ÖĞRETİYORLAR…

 

Seminerine Y Kuşağının özelliklerini tanımlayarak başlayan Profesyonel Gelişim Danışmanı ve Eğitmeni Elif Duru Gönen, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra IQ’nun her 10 yılda 3 puan arttığını belirterek, ilk defa kendisinden büyük kuşaktan öğrenmeyen, öğreten bir kuşakla karşı karşıya olunduğunu söyledi.  Gençlerin kafasında pek çok soru olduğunu ve aslında bu soruların yanıtlarının hiçbir yerde bulunmadığını belirten Elif Duru Gönen şunları söyledi:

 

“Gençler ergenlik dönemi gibi çok zor geçen bir dönemde meslek seçimi gibi hayatının en önemli kararlarından birini vermek durumunda. Önlerinde uzun bir yol, koskocaman bir hayat ve ne yapacağı konusunda müthiş bir belirsizlik, hangi adımları atacağı, bu adımları atmak için hangi basamakları çıkması gerektiği, bulunduğu noktanın doğru bir nokta olup olmadığı, hangi alternatifleri değerlendirmesi gerektiği gibi pek çok soru var. Ve aslında bu soruların yanıtı annesinde de, babasında da, aile büyüklerinde de, öğretmenlerinde de yok. Dolayısıyla aslında, bu soruların yanıtlarını verecek birine değil, bu dönemde yanında duracak, yardımcı olacak, onu olduğu gibi kabul edecek birine ihtiyacı var. Bu kişilerin başında da rehber öğretmenler geliyor.”

 

GÖNEN: “EMPATİ YETENEKLERİNİ KAYBEDİYORLAR”

 

Gençlerin yaşadığı zorlukların bu dönemde meydana gelen nöron sayısındaki artıştan kaynaklandığına değinen Elif Duru Gönen, 11-16 yaş arasındaki gençlerde 4 yaşındaki bir çocuğun sahip olduğu empati yeteneğinin bulunmadığını söyledi. Bu durumun, gelişimini 25 yaşında tamamlayan beynin ön lobundan kaynaklandığına değinen Gönen, özellikle muhakeme, problem çözme, doğru-yanlış tespiti, sosyalleşme, olgunluk, özgüven, empati, ahlak, analiz etme, risk alma konularında problem yaşandığını söyledi. Gençlerin bu döneminde en önemli yardımcısının koçlar olduğunu belirten Elif Duru Gönen, öğrenci koçunun bilinenin aksine, fikir ve öneri vermemesi gerektiğini de vurgulayarak, iyi bir öğrenci koçunun özelliklerini şöyle sıraladı:

 

 • Öğrenci koçu; derslerin içeriğini değil, öğrenme tekniklerini öğretir.
 • Öğrenci koçu;  kendi belirlediği hedefi önermez, öğrenciye kendi gerçek hedefini buldurur.
 • Yansızdır, yargısızdır.
 • Rastlantısal değil, sistemli başarıları hedefletir.
 • Öğrencinin temsil sistemlerini tespit edip, uygun öğrenme teknikleri kullandırır. (Örneğin duygusal, görsel, işitsel)
 • Öğrencinin hedefe ulaşmadaki azmini tekniklerle tespit eder ve destekler.
 • Mutlaka bir plan ve strateji izletir, plandaki devamlılığı ve sapmaları denetler.
 • Öğrencinin yol arkadaşıdır.
 • Öğrencinin özdisiplin ve özgüven oluşturmasını sağlar ve destekler.
 • Öğrencinin öğrenme isteğinin çeşitli yöntemlerle aktif kalmasını sağlar.
 • Bütün değerler arasında yaşamsal denge oluşumunda öğrenciye yol göstericidir.
 • Öğrenci ile arasındaki iletişimi diğerleri ile paylaşmaz. Bunu sadece öğrencinin bilgisi dahilinde yapabilir.
 • Cevapları kendi vermez, tavsiyede, öğütlerde bulunmaz, öğrenciye buldurur.
 • Öğrencilerine karşı koşulsuz saygıyla doludur.
 • Elif Duru Gonen_800x530 Prof. Dr. Turgut Tumer-2_800x530 Prof.Dr.Turgut Tumer-1_800x530

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.