Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

GEÇ KALMAYIN GENÇ KALIN % 100 GARANTİLİ DOĞAL SAÇ EKİM ROTALIFE

admin 06 Temmuz 2018 Genel Yorumlar Kapalı
GEÇ KALMAYIN GENÇ KALIN % 100 GARANTİLİ DOĞAL SAÇ EKİM  ROTALIFE

Saç ekimi nedir?

Kişinin genetik ya da hormonal nedenlerle veya ilaç kullanımı ya da bir kaza sonucu dökülen ve kaybedilen saçlarını “saç nakli” diğer tabiriyle “saç ekimi” adı altında geri getirilmesi işlemine denir.  Buradaki temel amaç saçları tekrar geri kazandırırken, aynı zamanda doğal ve estetik bir görünüm elde etmektir.

Saç ekimi operasyonu diğer estetik ameliyatlarla kıyaslandığında en acısız ve risksiz olanıdır. Çünkü herhangi bir kesi yapılmaz ve dolayısıyla geride herhangi bir iz kalmaz. Saç ekimi ya da nakli için vücudun ense veya gerektiğinde diğer bölgelerinden(göğüs,sakal)  alınan kıl kökleri  (greftler)  kullanılır.

Saç ekim yöntemleri

Saç ekiminde kullanılan başlıca yöntemler; FUT ve FUE adındaki iki yöntemdir. FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) işleminde enseden bir saç şeridi çıkarılır, bu şeritten ayrılan kökler ekim alanına nakledilir. Ancak bu yöntemde geride yara izi kalabilir ve kişi görüntünden pek memnun kalmayabilir. Bu yüzden bu yöntem artık kullanılmamakta, bunun yerine yaygın olarak FUE tekniği kullanılmaktadır.

FUE Yöntemi

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu ) modern bir yöntem olmakla beraber geride iz bırakmayan, acısız bir yöntemdir.

İlk olarak ekimin yapılacağı bölge belirlenir. Nakil alınacak bölge genelde ense ve iki kulak yanı olur çünkü buradaki saçlar yeniden dökülmeye karşı daha dirençlidir.

Greft adı verilen saç kökleri donör bölgeden ucu 0,7 ilâ 0,9arasında olan mikro motor ile alınır.Buradan tek tek alınan saç kökleri kök sayısına göre ayrılır ve özel bir solüsyon içerisinde bekletilir.

Daha sonra ekim yapılacak alanda kanallar açılır. Burada gözden kaçırılmaması gereken püf nokta; açılan kanalların yönünün, saçın doğal bir görünüme sahip olması yönünden son derece önemli olmasıdır. Daha sonra açılan bu kanallara saç ekimi gerçekleştirilir.

Anestezi uygulaması nasıldır?

FUE yönteminde lokal anestezi uygulanır, kişi operasyon sırasında hekim ile sohbet edebilir ve durumunu sorabilir.

Acı ya da ağrı hissedilir mi?

Operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığı için kişi işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Sadece anestezi enjeksiyonunun saniyelik acısını hisseder.

Saç ekimi sonrası

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra başa takılan bandaj bir gün sonra çıkartılır. İlk 3 gün saçı yıkamamak gerekir. Ekim sonrası kırmızı noktalar ve kabuklanmalar meydana gelir ve bu son derece normaldir. 7 gün içerisinde kabuklanmalar sona erer.

Saç ekimi sonrası iz kalır mı?

Saç ekimi sonrasında açılan kanalların boyutu çok küçük olduğu için herhangi bir iz kalmaz.  Köklerin alındığı bölge iyileştikten sonra herhangi bir iz ya da seyreklik görülmesi söz konusu değildir.

Saç ekimi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Saç ekimi sonrası hassaslaşan kafa derisinin korunması gerekir. Bu yüzden güneşe çıkmamaya özen gösterilmeli, eğer çıkılacaksa mutlaka şapka kullanılmalıdır.

Deniz veya havuza girmemek gerekir. Bunun dışında kişi iş hayatına bir iki gün içerisinde dönebilir. Sonuç almak kişiden kişiye göre değişse de ortalama olarak 3. ayda kalıcı olarak yeni saçlar büyüme başlar ve 6 ilâ 12 ay arasında nihai sonuç elde edilebilir.
Kişi saç ekimi işlemi sonucunda,  kalıcı ve  tarayabileceği doğal saçlara sahip olabilir.31541547-e7ac-4cb7-a12f-877e38d5c471

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.