Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Dünyadiyabet Merkezi

admin 04 Haziran 2014 Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Dünyadiyabet Merkezi

Türkiye’de 5.2 milyon kişinin mücadele ettiği son 10 yılda yüzde 100 oranında artış gösteren diyabet hastalığına Dünyagöz Hastaneler Grubu bütüncül bir bakış açısı getiriyor. Dünyadiyabet Merkezleri’ni açan grup, bünyesine kattığı diyabet uzmanı, diyetisyen ve diyabet hemşireleriyle diyabet hastalarının ihtiyaç duydukları her alanda hizmet vermeye başladı.

Türkiye’nin göz sağlığı ve hastalıkları alanında ilk branş hastanesi olan Dünyagöz Hastaneler Grubu, diyabet hastaları için çok önemli bir hizmet sunuyor. Dünyagöz Hastaneleri’nin bünyesinde açılan Dünyadiyabet Merkezleri, diyabet hastalarının göz sağlığının yanı sıra genel kontrol ve diyetisyen ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

Dünyadiyabet Merkezleri Medikal Direktörü Prof. Dr. M. Akif Büyükbeşe, göz hastalıkları uzmanı hekimlerin, gözdeki problemleri gözlemleyerek hastanın diyabetli olduğunu çoğu zaman ilk teşhis eden kişi olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Büyükbeşe sözlerine şöyle devam etti: “Dünyagöz Hasteneleri bünyesinde bugüne kadar pek çok diyabetik retinopati hastası tedavi edildi ve bu hastaların içinde kan şekeri çok yüksek olduğu halde diyabet olduğunun farkında olmayanlar vardı. Diyabet gibi önemli ve göz başta olmak üzere birçok organı ilgilendiren bu hastalığa karşı bütüncül bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini gördük. Bu bakış açısından hareketle diyabet konusunda alanında uzman bir ekip oluşturarak Dünyagöz Hastaneleri bünyesinde hizmet verecek Dünyadiyabet Merkezlerini kurduk. Dünyagöz Ataköy ve Dünyagöz Bursa’dan sonra şimdi de Dünyagöz Etiler bünyesinde Dünyadiyabet Merkezimizi açtık. Merkezlerimizde diyabet uzmanı hekimlerin yanı sıra diyetisyen ve diyabet hemşirelerimiz de yer alıyor.”

Diyabetik retinopati, 50 yaş altındaki körlüğün birinci nedeni

Prof. Dr. Büyükbeşe, Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun kurulduğu günden bu yana diyabet hastalığının göze olan zararlarını engellemek için mücadele ettiğini belirtti. Diyabet hastalarında en sık görülen göz rahatsızlığının diyabetik retinopati olduğunu söyleyen Prof. Dr. Büyükbeşe, bu hastalığın uzun süreli kan şekeri yüksekliğine bağlı retinadaki küçük damarları tıkayarak beslenmesini engellediğini ve zamanında müdahale edilmezse retinanın tamamen kaybına ve körlüğe kadar gidebilecek bir hastalık olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Büyükbeşe, diyabetik retinopatinin günümüzde 50 yaş altındaki körlüğün birinci nedeni olduğunu da vurguladı. Diyabetik retinopatinin erken, orta, ileri dönemlerde görmeyi farklı derecede etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Büyükbeşe, hastaların özellikle makula yani sarı nokta bölgesi tutulmuşsa görmenin azaldığını söyledi. Bu hastaların yakın görmelerinin bozulduğunu, bazı hastalarda görmenin yüzde 5 oranında azalırken, bazı hastalarda bu oranın yüzde 90’a çıkabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Büyükbeşe, bu açıdan diyabet ve göz hastalıkları uzmanlarının birlikte çalışmasının hastalığın etkin tedavisinde kritik önem taşıdığını vurguladı.

Diyabet hastaları için göz kontrolü şart

Prof. Dr. Mehmet Akif Büyükbeşe Türkiye’de 5.2 milyon kişinin mücadele ettiği diyabet hastalığının son 10 yılda yüzde 100 oranında arttığının altını çizerek diyabetin komplikasyonlar oluşmadan kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Büyükbeşe, diyabetin, Türkiye’de hızla artış gösteren ve günümüzde neredeyse her ailede ya da komşumuzda sıkça rastlanan bir hastalık olduğunu belirtti. Prof. Dr. Büyükbeşe, Tip 1 diyabet hastalarının hastalığın beşinci yılından itibaren, Tip 2 diyabet hastalarının ise tanı konur konmaz göz muayenesine gitmesi gerektiğini çünkü diyabetik retinopati tanısı konulduğunda hastaların zaten yaklaşık 5 yıldır fark edilmemiş diyabeti olduğunun altını çizdi. Diyabetik retinopati teşhisi konulan hastaların ise 3-4 ay aralıklarla kontrole gelmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Büyükbeşe, bu noktada Dünyadiyabet Merkezleri olarak diyabet hastalarının tüm muayene, kontrol ve testlerini yapacaklarını ifade etti.

diyabet_akifbuyukbese_logolu (4)

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.