Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Dede-Torun’dan insanlık dersi

admin 17 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Dede-Torun’dan insanlık dersi

fft16_mf6630377

Eskişehir’de, 9 yıldır topladıkları yaklaşık 300 milyon mavi kapak ile engelli vatandaşlara umut ışığı olmaya devam eden 70 yaşındaki Halit Aydoğan ve torunu, 5 tekerlekli sandalyeyi daha teslim aldı.

Eskişehir’de, 9 yıldır topladıkları yaklaşık 300 milyon mavi kapak ile engelli vatandaşlara umut ışığı olmaya devam eden 70 yaşındaki Halit Aydoğan ve torunu, 5 tekerlekli sandalyeyi daha teslim aldı.

Dede Halit Aydoğan ile torunu Melike Sarıtaş’ın başlattıkları bu kampanyaya, mahalle sakinleri de destek veriyor. Yıllardır onlarca engelli vatandaşa umut ışığı olan dede ve torun, son aldıkları yeni 5 tekerlikli sandalyeyi sahiplerine teslim etmeyi bekliyor. Dede ve toruna her geçen gün destek büyürken, kampanyaya katkı sağlamak isteyen vatandaşlar, Sümer mahallesinde bulunan evlerine topladıkları mavi kapak getiriyorlar. Kış aylarında otomobil ile yaz aylarında ise bisikletle mavi kapak toplamayı sürdüren 70 yaşındaki Halit Aydoğan, şuana kadar aldığı 81 adet tekerlekli sandalyenin, engelli bireylere umut olmasından büyük mutluluk yaşadığını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) nüfusuna yakın bir rakamda mavi kapan toplayan dede ve torun, hayatlarının son anına kadar bu işe yapmaktan vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Herkesin birer engelli adayı olduğunu hatırlatan dede ve torun, vatandaşlara adeta insanlık dersi verdi.

“300 MİLYONUN ÜSTÜNDE KAPAK TOPLADIK”
Yaklaşık 9 yıldan beri bu işi yaptıklarını ifade eden dede Halit Aydoğan, şuana kadar 300 milyonun üstünde kapak topladığını söyledi. Herkesin birer engelli adayı olduğunu ve vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini anlatan Aydoğan, “ Yarınki engellerimizi düşünmek için herkes bugünden hazırlık yapsın, tek söyleyecek sözüm bu. 25 tonun üzerinde kapak topladığıma eminim, sayı olarak da 300 milyonun üzerinde kapak topladım. Bugünkü vereceğimi 81’nci sandalyem. Daha yaşadığım sürece bu işe devam edeceğim, gözlerimi kapayana kadar araba vermeye devam edeceğim” dedi.

Eskişehir haricinde birkaç farklı ile de tekerlekli sandalye dağıttığını aktaran Aydoğan şöyle devam etti:
“Allah’ın izniyle müftülüğe 1 tane, muhtarlığıma 1 tane, başka mahalledeki komşuma 2 tane, 1 tanesini de Mihalıççık tarafında bulunan Sevinç köyündeki birine vereceğim. Devamlı torunumla beraber yapıyoruz çünkü, tek başına bir şey çıkmaz. Muhakkak bir kişi destek olacak. Bir taraftan torunum, bir taraftan kendim, bir taraftan da hısım akraba destek oluyor. Tüm mahalle ve Eskişehirli komşularımın hepsine gönderdikleri kapaklar için teşekkür ediyorum.”

“ENGELLİLERİN YÜZÜ GÜLDÜKÇE DAHA MUTLU OLACAĞIZ”
Halit Aydoğan’a kapak toplama işinde destek çıkan ve ortaokul öğrencisi olan 14 yaşındaki torunu Melike Sarıtaş ise, ilkokul birinci sınıfta gördüğü bir haberden etkilenerek böyle bir işe kalkışmaya karar verdiğini söyledi. Engellilerin yüzü güldükçe mutluluklarının artığını dile getiren torun Sarıtaş, “Ben çevreye duyarlı bir insanım. Gördüğüm haberi dedeme söyledim, dedemle ilkokul birinci sınıftan bu yana devam ediyoruz. Dedemin dediği gibi de devam edeceğiz. Onlar mutlu oldukça bizde mutlu oluyoruz. Hep de mutlu olmalarını isteriz. Sonuçta hepimiz birer engelli adayıyız. Çevremizdeki insanların da daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Hepimiz daha çok destek olursak, onların yüzü daha çok gülecek, bizlerde daha çok mutlu olacağız” ifadelerini kullandı.
Dede ve torunun topladığı kapaklar ile tekerlekli sandalye sahibi olan 69 yaşındaki ortopedi hastası Necmiye Gür, yaşadığı duygunun çok güzel olduğunu söyledi. Yapılan bu desteğin hayırlı bir iş olduğunu belirten Gür, dede ve toruna ‘Allah razı olsun’ duasını etti.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.