Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Bukadarına da pes!

admin 04 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Bukadarına da pes!

20160203AW649746_05

Antalya’da iki bacağını diz altından kaybeden şahıs, malulen emekli olamadığını belirterek yardım istedi.Antalya’da yaşayan inşaat işçisi Kadir Durukan (62), kan dolaşımı sorunu ve şeker hastalığı nedeniyle geçen yıl iki bacağını diz altından itibaren kaybetti. Şeker hastalığına bağlı olarak görme kaybı da yaşadığını savunan Durukan, yüzde 89 oranında engelli raporu aldı. Engelli raporuyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürlüğü’ne müracaat eden Durukan, malulen emekliliğini talep etti. Durumu inceleyen SGK, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden rapor istedi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen raporda Kadir Durukan’ın çalışma gücünün yüzde 60 oranında kaybetmediği hususunda heyet kararı gelince şahıs emekli edilmedi. Durukan duruma itiraz ederken, konu değerlendirilmek üzere İl Müdürlüğü tarafından kurum bünyesinde bulunan Ankara Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderildi.

“BACAKLARIN TAKILIRSA ÇALIŞABİLİRSİN”

Kararın kendisini üzdüğünü belirten Durukan, “Kararı görünce şok geçirdim. Kafayı yiyecektim, günlerce uyuyamadım. Ben emekli olacağıma kesin gözüyle bakıyordum. Hala şoktayım. Yüzde 89 engelli olduğumu raporla belirttim. Ancak bacaklarım takılırsa çalışabileceğim söylenerek müracaatımı kabul etmediler. Madem öyle SGK bana çalışabileceğim bir iş versin de ben de emekliliğimi bekleyeyim” dedi.

“BENİM YÜZÜMDEN KIZIMLA EŞİ ARASINDA HUZURSUZLUK OLUYOR”

Eşinden ayrı olan ve hiçbir geliri olmadığı için kızına sığındığını ancak damadının tek maaşıyla geçinemediklerini, kendisi yüzünden evde huzursuzlukların yaşandıklarını da ifade eden Durukan şöyle konuştu:

“Kızım olmasa sokakta kalırım. Hiçbir şey yapamaz haldeyim. Kızlarım olmasa tuvalete bile gidemem. Aynı evde yaşıyoruz. Çok sıkıntılar yaşıyoruz. Acıdıkları için bir şey diyemiyorlar ama huzursuzluklar oluyor. Benim yüzümden kızımla eşi tartışıyor. Ellerine baktığım ve onlara muhtaç olduğum için bir şey diyemiyorum. Bir evde iki kızım, ben ve torunlarım taşıyoruz. Ben malulen emekliliği hak ettiğimi düşünüyorum ve hakkım olanın verilmesini istiyorum” dedi.

“EŞİM MADDİ YÖNDEN ZORLANDIĞI İÇİN EVDE HUZURSUZLUKLAR OLUYOR”

Durukan’ın, yanına sığındığı evli kızı Figen Temel ise, babasının emekliliği hak ettiğini savundu. Temel, “Madem babam çalışabilecek, iş versinler de emekliliğini tamamlasın. Evimiz kiraz giderlerimiz var. Tek çalışanla 7 kişiye bakıyoruz. Eşim maddi yönde zorlandığı için evde bir takım gerginlikler oluyor. Babamı yalnız bırakmak istemiyorum. Emekli olursa maddiyat sorunu çözülürse evde bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bende sinirsel olarak yıprandım” diye konuştu.

Baba kız, konuyu yargıya taşıyacaklarını da ekledi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.