Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Bebeğinizi Rotavirüs’ten Aşı İle Koruyun

admin 05 Kasım 2012 Yaşam Yorumlar Kapalı
Bebeğinizi Rotavirüs’ten Aşı İle Koruyun

BEBEĞİNİZİ ROTAVİRÜS’TEN AŞI İLE KORUYUN

                     Dünyada yılda yaklaşık altı yüz bin çocuğun hayatını kaybetmesine sebep olan Rotavirüs, aşı ile önlenebiliyor. Rotavirüs aşısının tehlikeli yan etkileri olduğuna dair yaygın kanının aksine üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda aşı artık güvenle kullanılabiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.Orkun Tolunay, özellikle kış mevsiminde sık görülen “Rotavirüs”ü önleyebilen rota aşısı hakkında bilgi verdi.

Yuvalarda alt değiştirmeler rotavirüsün bulaşma riskini artırıyor

Rotavirüs çocukların 5 yaşına kadar neredeyse en az bir kere yakalandıkları bir virüstür. Ateş, kusma, karın ağrısı ve ishal yapan rotavirüs küçük çocuklarda, bebeklerde ağır seyredebilmekte, hastanede tedavi gerekebilmekte ve hayatı tehdit edebilmektedir. Bu rahatsızlık çoğu zaman yiyeceklerle değil, insandan insana ya da enfekte yüzeylerde canlı kalarak insanlara bulaşmaktadır. Bu nedenle örneğin yuvalarda alt değiştirmeler bulaşma riskini çok artırır.

 

Rotavirüs aşısı artık güvenli

Bulaşıcı ve sık görülen bu hastalıktan çocukları korumak aşı ile mümkündür. İlk Rotavirüs aşı çalışmasında yan etki olarak bağırsak düğümlenmesi gözlemlenmiş olsa da, yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan yeni aşılar ile bu yan etki ortadan kaldırılmıştır.

 

Rotavirüs aşısı hakkında bilinmesi gerekenler:  

  • Rotavirüs aşılamasına ilk 6-12 haftada başlanmalıdır, aşının ilk dozuna başlama yaşı 3 ayı geçmemelidir.
  • Toplam üretici firmanın aşısına göre 2 ay ara ile 2 veya 3 doz, ağızdan verilir.
  • Son aşının 6-8. ayda tamamlanması gerekir. İki doz uygulanan rotavirüs aşısında son dozun en geç 6. ayda, 3 doz uygulanan firmanın aşısında son dozun en geç 8. ayda tamamlanması gerekir.
  • Rotavirüs aşıları ülkemizde uygulanan diğer çocukluk çağı aşılarıyla eş zamanlı verilebilir.
  • Farklı rotavirüs aşılarıyla doz rejiminin tamamlanması önerilmez.
  • Rotavirüs aşıları, canlı viral aşılar olduğundan bağışıklık yetmezliği olan bebeklere önerilmez.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.