Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Balık Yağının Faydaları

admin 16 Haziran 2014 Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Balık Yağının Faydaları

Ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim, zaman zaman besin takviyelerine de ihtiyaç duyuyoruz. Bu besin takviyelerinden belki de en çok bilineni balık yağı… Balık yağı vücut için bütün temel asitleri ve mineralleri barındıran bir besin takviyesidir. Balık yağı ton balığı, somon, sardalye ve lüfer gibi yağlı balıkların dokularından elde ediliyor. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan balık yağının faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

Kalp sağlığını korur

Araştırma sonuçlarına göre balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Ayrıca kötü kolestrolü azaltıyor ve iyi kolesterolün seviyelerini artırıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sık sık hasta oluyorsanız, özellikle mevsim geçişlerine ve kış aylarına dikkat etmeniz gerekir. Düzenli olarak alacağınız balık yağı, sizi grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.

Artrit tedavisinde kullanılır

Araştırma sonuçlarına göre, düzenli kullanılan balık yağı artrit tedavisinde faydalı olabiliyor. Ancak balık yağının bazı artritli hastalarda yan etkiler gösterdiğini de hatırlatmak lazım.

Cilt ve saç için harikadır

Balık yağını kuru bir cildiniz ve sağlıksız saçlarınız varsa kullanabilirsiniz. Balık yağı saçların ve cildin parlamasını ve sağlıklı gözükmesini sağlar.

Depresyon tedavisinde destektir

Balık yağında bulunan omega-3 yağının kaygı, stres, depresyon, intihara eğilim, zihinsel yorgunluk ve cinsel isteksizlik gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği biliniyor.

Alzheimer Hastalığını önler

Balık yağının içeriğinde bulunan DHA ve EPA bileşenleri, Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur.

Hamileler için faydalıdır

İçeriğinde bulunan DHA bileşeni, anne karnındaki bebeğin beyin ve göz gibi organlarının gelişimini destekler. Balık yağı erken doğum, düşük gibi riskli durumlara karşı da koruma sağlar. Ancak doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.