Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Ağrı’da Ürettiler,Antalya’ya Sattılar

admin 19 Ocak 2016 Galeri, Genel, Haber Yorumlar Kapalı
Ağrı’da Ürettiler,Antalya’ya Sattılar

agri-da-serada-uretilen-domatesi-antalya-ya-8076609_x_o

 

TÜRKİYE’nin en soğuk kentlerinden Ağrı’nın Diyadin İlçesi’nde kaplıca suyu ile ısıtılan serada ayda yetiştirilen 80- 85 ton domatesin bir bölümü Antalya’ya satıldı.

TÜRKİYE‘nin en soğuk kentlerinden Ağrı’nın Diyadin İlçesi’nde kaplıca suyu ile ısıtılan serada ayda yetiştirilen 80- 85 ton domatesin bir bölümü Antalya‘ya satıldı.

Geçen yıl, valiliğin de desteği ile Ağrılı işadamı Abdülbari Güzel tarafından kurulan 18 bin 600 metrekare kapalı alana sahip sera, Diyadin kaplıcalarında kullanılan 85 santigrat derece su ile ısıtılıyor. Sera teknikeri Ramazan Yaman, serada ayrıca arı beslediklerini söyledi. Arıların döllenmeden önce tozlaşma görevi yaptıklarına işaret eden Ramazan Yaman, serada organik olarak yetiştirilen domatesi AntalyaAnkara ve Ağrı‘ya sattıklarını belirtti. Serada çoğu kadın 12 kişinin çalıştığını ve hijyene büyük önem verdiklerini belirten Ramazan Yaman, bitkilerin 18- 25 derecede muhafaza edildiğini anlattı. Razaman Yaman, şunları söyledi:

“Geçen yıla kadar boşa akan termal su sayesinde serayı ısıtıyoruz. Ürettiğimiz domatesle

 

re bebek gibi ilgi gösteriyoruz. Yukarıda bulunan perdeler, ısıyı içeride muhafaza ediyor. İçerideki ısı ortalama ısının üzerine çıkmaya başlayınca perdeler açılıyor ve içeri hava almaya başlıyor. Normal dereceye düştüğü anda, perdeler otomatik kapanıyor. Toprak yerine ortalama ömrü 2 yıl olan Hindistan cevizi ağacı kabuğu ve diğer ağaç kabukları oluşumunu kullanıyoruz. ‘Kokobit’ adı verilen bahçe toprağında organik olarak ayda 80- 85 ton kadar domates üretiyoruz. Organik domatesleri, AntalyaAnkara ve Ağrı‘da pazarlıyoruz.”

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.