Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Yıkım başladı

admin 03 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Spor Yorumlar Kapalı
Yıkım başladı

 

stad-surmanset0A3VPANTALYA’da Atatürk Stadı’nın yıkımı sessiz sedasız başladı.

2010 yılında Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘maç oynanamaz’ raporunun ardından kapatılan stadyumun yer aldığı alan, yıkımın ardından Büyükşehir Belediyesi’nce ‘Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Kent Tasarım Projesi’ kapsamında gösteri alanı olarak düzenlenecek.

Antalya’da Fransız mimar Furet Turn tarafından tasarlanan ve 1964′te atılan temelin ardından 1 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılan Atatürk Stadyumu’nun yıkımına başlandı. Yıkım kapsamında zaman içinde eklemelerle seyirci kapasitesi 12 bin 453′e kadar çıkan stadyumun koltukları söküldü, demir profilleri kesilmeye başlandı. Stadyumun yıkımının 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

RÜŞTÜ REÇBER VE BURAK YILMAZ’IN PROFESYONELLİĞE ADIM ATTIĞI STAT

Antalya’da uzun yıllar milli bayramların da kutlandığı yer olan Atatürk Stadyumu, 1966′da kurulan Antalyaspor’a da ev sahipliği yaptı. Kelebek Levent, Sancar, Adnan, Büyük Şenol, Abdülkerim, Burhan, Nuri, Fazlı Atatürk Stadı’nda oynadığı futbolla takımın efsaneleri arasına girdi, Rüştü Reçber ve Burak Yılmaz profesyonelliğe bu statta adım attı.

TAŞIYICI KOLONLARDA ÇÜRÜME

Kırmızı beyazlılar için Atatürk Stadı, hem sevincin hem de hüznün adresi oldu. Antalyaspor bu statta şampiyonluklar da yaşadı, küme de düştü. Takım, 2000- 2001 sezonunda ilk kez katıldığı UEFA Kupası’nda Alman efsanesi Werder Bremen’i 2-0 yenerek tarihi başarılardan birini de elde etti. 23 Nisan 2003 tarihinde oynanan Türkiye Kupası finaline ev sahipliği yapan statta 2007′de çim yenileme çalışması yapıldı. 2010 yılında stadın taşıyıcı kolonlarındaki çürüme nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’ndan izin alınamadı ve ‘maç oynanamaz’ raporuyla stadyum kapatıldı.

Stadyumun kapatılmasını ardından Antalyaspor için Mardan Stadı ardından Akdeniz Üniversitesi Stadyumu olmak üzere kendi evinde deplasman günleri yaşadı. Kırmız beyazlı ekip, 2015 yılında yapımı tamamlanan yeni mabedi Antalya Arena’ya geçti. Antalyaspor yeni evine taşınırken Gençlik ve Spor Bakanlığı, 1 Haziran 2015 tarihinde stadyum alanını 49 yıllığına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etti.

İki kurum arasında imzalanan protokol hükümleri uyarınca stadyum yıkılarak Karaalioğlu Parkı ve Çevresi Kent Tasarım Projesi’ kapsamında park, otopark ve gösteri alanı olarak düzenlenecek. Toplam 28 bin 905 metrekare genişliğe sahip alanda otopark dahil yapılacak ticari ünitelerde Bakanlık elde edilecek gelirin yarısına ortak olacak.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.