Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Tütüncü Yörük Türkmen Şenliği’nde

admin 24 Nisan 2014 Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı

r6
Antalya Yörük Türkmen Derneği’nin düzenlediği keşkek şölenine, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’de katıldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Yörük Türkmen Derneği’nin düzenlediği keşkek şölenine katıldı.

Antalya Yörük Türkmen Derneği’nin, Düzlerçamı’nda 2. kez düzenlediği keşkek şölenine Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi Meclis üyeleri ve Ak Parti Kepez İlçe Teşkilatı da katıldı.
Yörük Türkmen Derneği’nin Düzlerçamı’nda 2. kez düzenlediği keşkek şölenine katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yöresel güreşçilerle de tokalaştı.

Yörüklük Türk kültürünün temelidir
“Yörüklük Türk Kültürünün temelidir.” diyen Tütüncü, ”Türklerin Anadolu yaylasındaki ananelerini, kültürlerini, tarihlerini, Orta Asya dan Anadolu’ya doğru yürüyüşlerinde elde etmiş oldukları kültürleri, bizim çok iyi bir şekilde geleceğimize taşımamız gerekiyor. Hepimiz büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde, üzerimize düşeni en güzel şekilde yapmanın gayreti içerisinde olmalıyız.” dedi.

Yörük kültürü kökleşecek
Kepez Belediyesi olarak geçtiğimiz beş yıllık zaman zarfın da Yörük kültürünün kökleşmesi için elimizden gelen her türlü desteği Yörük derneklerimize, Türkmen derneklerine verdiklerini ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü sözlerine söyle devam etti: ”Yörüklerimizin en önemli unsurlarından olan, göç yolları üzerindeki sarnıçların ihyası, kurumsal boyuta taşınmasıyla alakalı çalışmaların yapılması konusunda, önemli sorumluluklar aldık.”

Yörük göçleri ilerleyecek
Tütüncü konuşmasını şöyle tamamladı, “Önümüzdeki senelerde yörük göçleri kurumsal bir vaziyette ilerlemeye devam edecek Yörük Türkmen derneğimiz, yeni kurulan bir derneğimiz geçtiğimiz yıl ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Bu yıl daha güçlü bir şekil de geleceğe yürüyor. Yörük göçümüzü Türkiye çapında önemli bir etkinlik için adımlar atacağız. Böylece yavrularımız, çocuklarımız dedelerinin, ninelerinin o göç kültürlerini yaşamış olacaklar. Antalya’da Yörüklerin Göç Kültürünü anlatan anturoloji müzesini, Yörüklere özel etnografya müzesi hizmete kazandıracağız.” dedi.

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.