Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Turizmde yeni umut

admin 06 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Turizmde yeni umut

fft261_mf13223273

Turizmde yeni umut Ortadoğu ve Kuzey Afrika

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Antalya’ya gelen acentelerin katılımı ile gerçekleştirilen ’1. Uluslararası Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Ülkeleri Antalya Zirvesi’ Antalya’da başladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Antalya’ya gelen acentelerin katılımı ile gerçekleştirilen ’1. Uluslararası Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Ülkeleri Antalya Zirvesi’ Antalya’da başladı. Zirvede konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, 2015 yılında MENA ülkelerinden Antalya’ya 70 bin turistin geldiğini söyleyerek bu sayının azlığına dikkat çekti.
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Antalya’ya gelen turist sayısının artırılması amacıyla 320’ye yakın acentenin katılımı ile gerçekleştirilen ’1. Uluslararası Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Ülkeleri Antalya Zirvesi’ Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te başladı. Serik Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ın yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen 328’in üzerinde acente temsilcisi katıldı.
“ANTALYA’YA MENA ÜLKELERİNDEN GELEN TURİST SAYISI İSE 70 BİN”
Zirvede konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’nın, MENA ülkelerine ortalama 3 saat uçuş süresiyle Avrupa ülkelerine göre daha kolay ulaşılabilir olup kaliteli ve uygun fiyatlı tatil imkanlarına sahip olduğunu söyledi.
2015 yılında Antalya’ya yurt dışından turistik amaçlı 10 milyon 869 bin kişinin geldiğini söyleyen Türker, “Yine 2015 yılı içerisinde, MENA ülkelerinden ülkemize gelen yaklaşık turist sayısı 2 milyon 700 bin civarında iken Antalya’ya MENA ülkelerinden gelen turist sayısı ise 70 bin civarında olmuştur. MENA ülkelerinden Antalya’ya gelen turist sayısının oldukça az olduğu anlaşılmaktadır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Antalya’daki tüm turizm aktörlerinin buluştuğu bu Zirve vasıtasıyla, turizm sektörüyle başlayıp diğer alanlarda da ortak çalışmalar yapılacaktır” şeklinde konuştu.
“600 MİLYONLUK BİR NÜFUS”
Zirvede katılımcılara seslenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Menderes Türel de dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında Türkiye ve Suudi arabistan’ın bulunduğunu söyledi. Gelecekte Pakistan ve Mısır’ın da yüksek nüfuslarıyla ilk 20’ye girme veya yaklaşma imkanına sahip olduğunu kaydeden Türel, “MENA dediğimiz zaman geniş tanımıyla Afganistan’dan Fas’a uzanan kuşakta yaklaşık 600 milyonluk bir nüfustan ve Türkiye ile birlikte 4 trilyon dolarlık bir milli gelirden söz ediyoruz. Akdeniz ve Ortadoğu, genç ve artan nüfusla turizm, imalat sanayi ve tarımsal sanayide önemli potansiyel barındırmaktadır. Ancak, bugün bu potansiyeli değerlendiremediğimiz gibi, savaşla, terörle, yoksulluk ve işsizlikle mücadele etmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.
“ANTALYA’DA YABANCILARIN SAHİP OLDUĞU KONUT SAYISI 60 BİN”
Antalya’nın Türkiye içinden ve dünyadan göç alarak nüfusunun her yıl yüzde 3 oranında arttığını söyleyen Türel, “Antalya’da yaklaşık 800 bin turistik yatak kapasitemiz bulunuyor. Nüfusumuzun 5-6 katı kadar turiste ev sahipliği yapıyoruz. Antalya hastaneleri organ naklinde dünya çapında başarı kazanmışlardır. Antalya’da senede 50 binden fazla konut satılıyor, bunun 6 bin kadarını yabancı ülke vatandaşları alıyor. Bugüne kadar yabancı dostlarımızın sahip olduğu konut sayısı 60 bini aşmış durumda. Turizm hem barışa ihtiyaç duyan hem de barışa katkı yapan bir sektördür” ifadelerini kaydetti.
“TURİZM HASSAS BİR SEKTÖRDÜR”
Arap Turizm Birliği Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaıd ise Arap turistin dünya çapında en çok harcayan turist olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ile ortak noktaları olduğunu söyledi.
Türkiye ile ortak bir geleceğe sahibiz” diyen Dr. Bandar Fahad Al-Fehaıd, “Bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Turizm bakanı ile tanıştım ve yardımlaşmayı konuştuk. Yatırımları ele aldık. Bu zorlukluları nasıl yenebiliriz, nasıl destek alabiliriz bunu konuştuk. Türkiye, turizm alt yapısı için çok harcama yapmıştır. Bunun için milyonlarca turisti çekiyor. Türkiye’nin en önemli yeri olan Antalya 12,5 milyon turist ziyaret etti. Bu bölgedeki zor durumlardan turizm dikkat çekici bir şekilde etkilenmiştir. Turizm hassas bir sektördür. Güvenliğe dayalı bir sektördür. sağlık turizmi konusunda ayrı bir toplantı yapacağız. Yatırımcıların güven içinde yapabilmeleri için nasıl geliştirebileceğimizi ele alacağız. Bu konferansın güzel sonuçlar meydana getireceğini düşünüyorum” diye konuştu.
Toplantı sonunda Antalya Valisi Muammer Türel’e Suudi Arabistanlı gazeteciler tarafından hediye verildi. Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te 4 gün sürecek Zirve’de Antalya’ya MENA ülkelerinden gelen turist sayısının arttırılması hedefleniyor. Zirve kapsamında çeşitli ülkelerden gelen acentelere Türkiye’yi ve Antalya’yı tanıtmaya yönelik sunumlar gerçekleştirilecek.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.