Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Turizmde Alternatif Pazar Arayışı

admin 18 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Turizmde Alternatif Pazar Arayışı

alanyanin-turizmde-alternatif-pazar-arayisi

ANTALYA’ya gelen Rus turistlerin ilk tercihleri arasında yer alan Alanya’da, uçak krizi sonrası yürütülen alternatif pazar çalışmaları memnun edici sonuç vermedi. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) yönetim kurulu üyesi Elvan Güneş, Rusya haricindeki pazarlarda da yüzde 30 60′lara varan ön rezervasyonlarda eksilmeler olduğunu söyledi.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından başlayan kriz, Rus turistlerin gözde tatil merkezlerinden Alanya’da turizmcileri alternatif arayışına itti. Özellikle yurtdışı fuarlara katılarak ilçenin tanıtımını yapan turizm birlikleri Rus turist açığını kapatmaya çalışıyor. Bugüne kadar İngiltere, Polonya, Hollanda ve Avusturya başta olmak üzere 12 fuara katılan ALTAV, kurduğu stantlarda tanıtım yaparak ilçeye daha fazla turist getirmeye çalışıyor.
‘EN ÖNEMLİ SIKINTI GÜVENLİK’
ALTAV yönetim kurulu üyesi ve turizmci Elvan Güneş, fuarlarda aradıklarını bulamadıklarını söyledi. ALTAV olarak bu yıl 24 ülkede 26 turizm fuarına katılmayı planladıklarını anlatan Elvan Güneş, “Şu ana kadar 12 fuar bitti. Genel izlenimlerimiz maalesef Rusya haricindeki pazarlarda da yüzde 30 ile 60′lara varan ön rezervasyonlarda eksilme var. Öncelikle en önemli sıkıntı güvenlik problemi. Siz güven duyduğunuz ülkeye gidersiniz. Genel algı ise ‘Türkiye’de savaş var’ algısı. Bu böyle değil ama maalesef dış basında böyle gösteriliyor” dedi.
UMUTLAR SON DAKİKA SATIŞLARINDA
Özellikle Türkiye’yi bilen turistlerin tatil planında halen Alanya olduğunu anlatan Güneş, “Bu turistlerin haricinde bizim asıl çabamız fuarlarda Alanya’ya hiç gelmemiş tüketiciyi getirmekti. Şu an turistte diğer bir beklentide ‘Acaba fiyatlar daha da düşer mi’ bekleyişidir. Bir kısım tüketici de fiyatların aşağı çekilmesini bekliyor. Olağanüstü bir durum yaşanmazsa inanıyorum ki son dakika satışlarıyla bu eksiler azalacak. Ümit ediyorum ki sezonu geçen yılın üzerinde kapatırız” diye konuştu.
‘RUS AÇIĞINI KAPATMAK ZOR’
Krizin ardından Rus turist açığını kapatmanın zor olacağına dikkati çeken Elvan Güneş, şöyle dedi:
“Tabi bizim de B planımız var. İç pazara daha da ağırlık vereceğiz. Alternatif pazarlarda çalışmalarımıza halen devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere Moskova Turizm Fuarı’na bu yıl katılım olmayacak. Biz de bunun yerine Ukrayna fuarında Alanya olarak büyük bir stantla bulunacağız. Vakıf olarak eksileri artıya çevirmek için yoğun çaba gösteriyoruz ama son yıllarda artan yatak arzından dolayı bu krizleri daha hissedilir yaşayacağız. Arz talep dengesini bozmamış olsaydık, krizi bu kadar hissetmemiş olacaktık. Bu yıl fuarlarda alternatif turizm seçenekleri arasına yamaç paraşütü, trekking ve yapılacak golf sahalarıyla Alanya’yı öne çıkartmaya çalıştık. Sürdürülebilir turizm açısından Alanya’yı deniz, kum, güneşten çıkarmak istiyoruz.”
‘ARAP TURİSTTEN 2017′DE VERİM ALABİLİRİZ’
ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi ve acente sahibi Kerim Yılmaz ise kriz sürecinde alternatif seçeneklerden biri olarak gösterilen İran ve Arap ülkelerinden turist getirme çalışmalarının 2016 turizm sezonunu kurtarmayacağını söyledi. Yapılan tanıtım ve saha çalışmalarının iyi gittiğini belirten Kerim Yılmaz, “Arap ülkelerine yaptığımız çalışmalar sürüyor. Her yıl olduğu gibi yine bu bölgelerden turist gelecektir ama önümüzdeki sezon sayıları artsa da tam olarak bu bölgeden 2017 yılında verim alabiliriz” dedi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.