Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Soygun Gibi Zam

admin 19 Ocak 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Soygun Gibi Zam

elektrik-fiyatlarina-zam-geldi

Elektrik şirketleri yeni yılın ilk ayından itibaren elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 oranında gizli zam yaptı. Bu zam faturaya 30-35 lira yansıdı.

Enerji Bakanlığı‘nın denetimindeki elektrik şirketleri yeni yılın ilk ayından itibaren elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 oranında gizli zam yaptı. Bu zammın faturalara ortalama 30-35 lira daha fazla ücret olarak yansıdığı görüldü.

GİZLİ ZAM YAPILDI

Faturalardaki “Dağıtım bedeli” adı altında alınan vergi üzerinden yapılan zamma göre 2015′in Aralık ayında 0.040051 lira olan bedel Ocak 2016′da İstanbul‘da 0.10792 lirayaAnkara‘da 0.11179 liraya yükseltildi.

Zammın tüm Türkiye‘de de uygulandığı anlaşılırken gizli zammın Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) çıkardığı yönetmeliğe dayanılarak yapıldığı iddia edildi.

Aslında süreç Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21 Mayıs 2014′te elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedellerinin dürüst ödemesini yapan vatandaştan alınamayacağı kararını vermesiyle başlamıştı.

KANUN BİR TÜRLÜ ÇIKMADI

Bunun üzerine AK Parti Hükümeti bu konuda kanun çıkarmak istemiş ama TBMM Genel Kurulu’nda bu konu kanunlaşamadan dönem bitmiş ve bu tasarı kadük olmuştu.

AK Parti Hükümeti, kanun çıkaramayınca Enerji Bakanlığı kuruluşu olan EPDK’nın söz konusu yönetmeliği çıkarıldığı ileri sürüldü.

DİKKATLİ İNCELEMEYLE ORTAYA ÇIKIYOR

Odatv olarak biri İstanbul diğeri de Ankara‘dan olmak üzere farklı faturaları geriye dönük inceledik.

Her iki faturada da zam yapıldığı görülürken Boğaziçi Elektrik’e ait faturada vatandaşın dağıtım bedeli hizmeti Kasım ayında 10 lira Aralık ayında ise kullanımda yaşanan azalma nedeniyle 7 lira geldiği görülüyor. Ancak gizli zam ile birlikte bir ay sonra yani Ocak 2016 faturasındaki dağıtım bedeli 7 liradan 37 liraya çıkıyor.

Ankara‘da EnerjiSA’ya verilen elektrik dağıtım hizmetinde de aynı durum var. Aralık ayında 10 lira olan dağıtım bedeli eski fiyata göre Ocak 2016′da kullanımdaki artıştan dolayı yaklaşık 15 lira olması gerekirken, 42 liraya yükseliyor. Ankara‘da da tek faturadan 27 lira fazladan tahsil ediliyor.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.