Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Sinerji yaratacak proje

admin 01 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Sinerji yaratacak proje

1. seçilen projenin mimarları ve mimarlar odası Özge Köksal

Opera, tiyatro ve gösteri merkezi fikir proje yarışmasının kolokyum ve ödül töreni yapıldı

Muratpaşa Belediyesi Opera, Tiyatro ve Gösteri Merkezi için düzenlenen mimari fikir proje yarışmasının kolokyum ve ödül töreni gerçekleştirildi. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, Muratpaşa Belediyesi Opera, Tiyatro ve Gösteri Merkezi’nin kentimiz ve bölgemiz için sinerji doğuracağına inandığını söyledi

Kente ve mimarlık camiasına katkı

Fonksiyonel tanımı, performans çalışmalarına alan sunması ve binanın, dış mekan peyzaj bütünlüğü ile ülkemiz için örnek oluşturacak Muratpaşa Belediyesi Opera, Tiyatro ve Gösteri Merkezi için düzenlenen mimari fikir proje yarışmasının kolokyum ve ödül töreni, Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Ödül töreninde konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; ciddi bir akademik kürsü faaliyeti niteliğinde, çok detaylı çalışıldığını ve kentle, mimarlık camiasına katkı koyacak fikirlerin ortaya çıkması için proje yarışması düzenlediklerini söylerken, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal’ da; opera, tiyatro ve gösteri merkezinin, kent ve bölge için sinerji yaratacağına inandığını belirtti.

Niçin proje yarışması?

Kolokyumda; Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, başkanlığındaki jüri ile ödül alan mimarlar; yaklaşık 2 saat süresince, projeler ve projelerin değerlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulundu. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; kolokyumun ardından niçin fikir proje yarışması düzenlediklerini, “Piyasa mantığı içerisinde şöyle bir şey istiyoruz deyip, siparişle bir proje çizdirmek yerine mimarlık camiasına da katkı sağlayabilecek, çok aykırı, alternatif, faydalı fikirleri Muratpaşamız’da hayata geçirebileceğimiz duygusuyla ulusal düzeyde fikir projesi yarışması düzenlemeye karar verdik. Açıkçası çok uzun uğraşlar oldu. Ciddi bir akademik kürsü faaliyeti niteliğinde, çok detaylı çalışıldı” diye açıkladı.

Sanat hayatına ve kente katkı

Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi Opera, Tiyatro ve Gösteri Merkezi Fikir Proje Yarışması’na katkısı olan herkese ve katılan tüm mimarlara teşekkür etti. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal ise Mimarlar Odası’na güvendiği için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür ederken, “Sanat hayatına önemli katkılar sunacağına inandığımız opera, tiyatro ve gösteri merkezinin projesi için Mimarlar Odası Antalya Şubemiz sorumluluğunda böyle bir çalışma ortamı hazırladığı için Muratpaşa Belediye Başkanı Sn. Ümit Uysal’a, tüm kentliler, meslektaşlarım ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Kısa sürede hayata geçirileceğini ve yapılacak etkinliklerle kentimiz ve bölgemiz için sinerji doğuracağını düşünüyorum” diye konuştu.

Plaket töreni

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, konuşmaların ardından; Mimarlar Odası eski Başkanı Osman Aydın’a, jüri üyelerine teşekkür plaketi, fikir proje yarışmasında dereceye giren eserlerin sahibi mimarlara da plaket, katılım belgesi ve ödüllerini verdi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.