Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Serik’te tarihi gün

admin 09 Nisan 2015 Genel Yorumlar Kapalı
Serik’te tarihi gün

Serik’te tarihi gün      150 bin kişilik Serik Arıtma Tesisi’nin temeli atıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 150 bin kişi kapasiteli Serik Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Tarihi bir gün yaşadıklarını belirten Türel, “Biz bu yatırımı yapmasaydık deniz pislik içinde kalacaktı. Serik, Kadriye Belek’te turizm biterdi” dedi.

Serik Arıtma Tesisi’nin Temel Atma törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Mustafa Köse,  İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Rahmetin bol olduğu bir günde Serik’te bulunduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Seçimlerin üzerinden bir yıl geçti. Serik’e birçok kez geldik. Serik’in birçok sorunu vardı. Serik Belediyesi’nde Ramazan Çalık’ı, Büyükşehir’de göreve gelirsek biz sorunları çözeriz dedik. Bu sorunlar geçmişte çözülmedi. Birikmiş sorunları çözmek için yola çıktık. Gece gündüz çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve teşkilatımız ile el ele verdik çalıyoruz. Göreve geldiğimizde Serik’te arıtma problemi facia durumdaydı. Kapasitesi dolmuş, fazla elektrik parası ödememek için tesis çalıştırılmaz durumdaydı. Serik, Belek, Kadriye büyük bir tehlike ile karşı karşıyaydı. Deniz pislik içinde olacaktı. Ancak bir kriz yönetimiyle denizin kirlenmesi önledik” dedi.

Kısa sürede arıtma tesisi için çalışmaya başladıklarını belirten Başkan Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Serik ve Manavgat Arıtma Tesisleri için proje çalışmalarını tamamladık. Dışişleri Bakanımız, Maliye Bakanımızın gayretleriyle 50 milyon TL’lik bir ek kaynak bu tesisler için kazandırıldı. Bu tesisin maliyeti 28 milyon TL’dir. Arıtmalar için 150 milyon TL’lik bir yatırım yapacağız. Biz bu projeler ile yatıp kalkıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu yatırımları çok yakından takip ediyor. Bu yurt dışı seyahati sonrasında sayın Cumhurbaşkanımız aradı. Gece saat 1’i geçmişti. Cumhurbaşkanımız aradı Serik arıtmasını sordu. Dersimize iyi çalışmıştık. Cumhurbaşkanımıza projeleri hazırladık. Aralık’ta ihalesini yaparak, turizm sezonuna yetiştireceğimizi söyledik. Şimdi arıtmanın temelini atıyoruz.”

Antalya şanslı derken bunu kastettiğini ifade eden Türel, “Cumhurbaşkanımızın Antalya’ya olan ilgisini herkes biliyor. Antalya’nın artı bir vekiliyim diyen Başbakanımız var. Dışişleri Bakanımız ve bütün bakanlarımız ve teşkilat ile uyum içinde çalışıyoruz. Artık bu tesisler 2-3 ay içerisinde bitiyor. Eskiden seneler sürerdi. 5 senede bitmezdi. Temeli atılır, demir filizleri uzaktan gözükürdü. Alanya yolu 11 yılda tamamlandı. Bu hizmetler yapmak kolay olsaydı bizden öncekiler de yapardı. Bu işler için çalışmak gerekiyor. Bizim mesaimiz gece yarılarına kadar sürüyor. Turizm bu bölgenin gözbebeğidir. Bu tesis yapılmamış olsaydı Belek bölgesi bindiği dalı kesmiş olacaktı. Mavi Bayrak alamayacaktı. Uluslararası  kurumlar sürekli ölçüm yapıyor. Geçen yıl pis suyu ırmaklarda tuttuk denizi kurtardık. Deniz pislik içinde kalsaydı, bu turizmin bitmesi demekti. Yatırım zenginleşmenin tek kaynağıdır. Bu yatırım Serik ekonomisine girdi sağlıyor. Yatırım gelirse bir yer kalkınır. Bunlar Serik’in geleceğin tarihi yatırımıdır. 150 bin kişiye hizmet verecek bir tesisinin temelini atıyoruz. Tarihi bir gün yaşıyoruz” diye konuştu.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, “Biz Büyükşehir Belediyesi ile el ele vererek Serik’in hak ettiği hizmeti yerine getireceğiz. Verdiğimiz sözlerden fazlasını yerine getireceğiz. Seçim beyannamemizde bulunmayan projeleri de yapacağız. Serik’e değişim getirmek istiyoruz. Serik halkı mutlu olmaya başladı ” dedi.

Arıtma tesisi hakkında bilgi veren ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, şunları söyledi: “Antalya’da çevre yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Arıtma tesisi yatırımlarımız kesintisiz devam ediyor. 6360 Sayılı Kanun ile 30 adet arıtma tesisi Büyükşehir Belediyesi devraldı. Bu tesisleri tek tek elden geçirerek, rehabilite ediyoruz. Serik Arıtma Tesisi 150 bin kişiye hizmet verecek. Bu tesis 6 üniteden oluşuyor. 2030 yılına kadar Serik’e hizmet verecek kapasitede yapılıyor. İleri derecede biyolojik bir arıtmama tesisidir. Bu tesislerdeki suyu tarımsal sulamada kullanabileceğiz.”

Konuşmalardan sonra Başkan Türel, katılımcılarla birlikte Serik Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Başkan Türel, yatırımcı firma ile erken teslim pazarlığı yaparak, 2 ayda proses suyu denize dökme sözü aldı.serik arıtma temel atma (1) serik arıtma temel atma (2) serik arıtma temel atma (3) serik arıtma temel atma (4) serik arıtma temel atma (5) serik arıtma temel atma (6)

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.