Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Satrançta ‘Türkiye Kupası’nın Sahibi

admin 08 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Spor Yorumlar Kapalı
Satrançta ‘Türkiye Kupası’nın Sahibi

satranc-turkiye-kupasi-sona-erdi-6945092_x_o

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından 60 ilden ve KKTC’den toplam 385 usta satranç sporcusunun katılımıyla gerçekleştirilen 2016 Türkiye Kupası’nın sahibi Uluslararası Usta Burak Fırat oldu.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından 60 ilden ve KKTC’den toplam 385 usta satranç sporcusunun katılımıyla gerçekleştirilen 2016 Türkiye Kupası‘nın sahibi Uluslararası Usta Burak Fırat oldu. Kupada ikinciliği Kıvanç Haznedaroğlu, üçüncülüğü ise Ege Köksal elde etti.Antalya’da 30 Ocak’ta başlayan ve 11 turluk zorlu mücadelelerin yaşandığı Türkiye Kupası‘nda yarışan ve derece elde eden sporcuların illerine göre yapılan başarı sıralamasında İstanbul ilk sırayı aldı. Manisa sporcularının aldığı derecelerle kupada en başarılı ikinci il olurken, Antalya ise üçüncü sırada yer aldı.

2016 Türkiye Kupası final sıralamasında ilk dokuzda yer alan Burak Fırat, Kıvanç Haznedaroğlu, Ege Köksal, Mert Yılmazyerli, Cem Kaan Gökerkan, Cemil Can Ali Marandi, Mert Erdoğdu, Serkan Soysal ve Volkan Sevgi 2016 Türkiye  Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan sporcular oldu.

SATRANÇTA 15 GÜNLÜK ZORLU MARATON

“Türkiye’de 15 gündür satranç rüzgarı esiyor.” diyen Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Satranç sporuna ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’de artık satranç futbolla yarışıyor. 23 Ocak’tan itibaren satranç sporunda 15 günlük zorlu bir maraton yaşandı. Antalya önce Türkiye’nin 81 şehrinden gelen 2 bin 236 sporcu ile rekor katılımın gerçekleştiği Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonaları’na ev sahipliği yaptı. Tüm Türkiye’yi buluşturan bu satranç şöleninin ardından 60 ilden ve KKTC’den 385 sporcumuzun katılımıyla Türkiye Kupası’nı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Tulay, Türkiye Kupası’nda ülkenin dört bir tarafından gelen usta satranç sporcularının yarıştığını, yurt içi ve yurt dışından satranç severlerin de bu heyecanlı karşılaşmaları canlı yayınlarla izleme fırsatı bulduğunu belirterek, “Kupada başarılı olan ve Türkiye Şampiyonası’nda yarışmaya hak kazanan tüm ustalarımızı kutluyoruz. Türkiye Kupası’nda müthiş hamleler yapıldı ve kıyasıya bir rekabet yaşandı. Yurt dışı ve yurt içinden satranç severler de satranç ustalarımızın bu heyecanlı karşılaşmalarını Uluslarası Usta Can Arduman ve Özgür Akman’ın turnuva boyunca yaptıkları canlı yorum ve analizlerle izleme fırsatına sahip oldu.” dedi.

KUPA VE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye Kupası final müsabakalarının ardından yapılan ödül törenine Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan KaçmazTürkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Başkan Vekili Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa İmamoğlu, Denetim Kurulu Üyesi Murat KulAntalya İl Temsilcisi Osman Akdoğan ve sporcular katıldı.

Törende bir konuşma yapan Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz iki haftadır satranç müsabakalarını ilgiyle takip ettiklerini vurgulayarak, bu başarılı organizasyonlardan ve satranç sporunun güzelliklerinden çok etkilendiklerini belirtti. Federasyon Başkanı Gülkız Tulay’ı ve tüm ekibini kutlayan Kaçmaz, Belediye olarak satrançla ilgili tüm faaliyetlere her zaman destek olacaklarını da sözlerine ekledi.

Kupaların sahiplerini bulduğu törende, Türkiye Kupası’nda ilk 20′ye giren sporculara ve kategori ödülü kazanan sporculara toplam 30 bin liralık nakdi ödül de verildi.

“SATRANÇTA YENİ HAMLELER GELİYOR”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da törende yaptığı konuşmada, satranç sporunun yaygınlaştırılmasının ülkenin geleceği için en güçlü adımlardan biri olduğunu vurguladı. Satrançla tanışan çocukların özel hayatlarında da büyük başarılar kazandığına dikkat çeken Tulay şöyle devam etti:

“Lisanslı sporcu sayısı bakımından, tekvando, basketbol, voleybol branşlarını geride bıraktık. Türkiye Satranç Federasyonu, 2005 yılında 30 bin lisanslı sporcuya sahipken bugün bu oran 653 bin 503’e ulaşmış durumda. Hedefimiz 1 milyon lisanslı sporcuya ulaşmak. Sporcularımızın yakın bir gelecekte uluslararası arenalarda Türkiye rüzgarı estireceğine, hepimizi gururlandıracağına Avrupa ve dünya şampiyonluklarına imza atacağına yürekten inanıyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu olarak yeni hamlelerle, büyük projelerle yolumuza devam ediyoruz.”

“SIRADA TÜRKİYE KADINLAR ŞAMPİYONASI VAR”

Türkiye’de satranç heyecanının devam ettiğini belirten Başkan Tulay, 6-12 Mart tarihlerinde İzmir Çeşme’de Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş. sponsorluğunda ‘Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nı gerçekleştireceklerini belirterek, kadınların satranç sporunda daha fazla yer alması için çaba harcadıklarını ve yeni projeler geliştirdiklerini ifade etti.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.