Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Salatalığın 10 Muhteşem Faydası

admin 13 Haziran 2014 Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Salatalığın 10 Muhteşem Faydası

Salatalığın dünyada en çok ekilen sebzeler arasında 4. Sırada yer aldığını biliyor muydunuz? Bağışıklık sistemini güçlendirmeden zayıflamaya, cilt güzelliğine olan etkilerinden baş ağrılarına kadar pek çok şeye iyi gelen salatalığın mucize faydaları saymakla bitmiyor.

Vücuda nem desteği sağlar

Gün içinde yeterli miktarda su içmek için vakit bulamıyorsanız, öğünlerinizde bol bol salatalık tüketin. Salatalığın yüzde 90′ını sudan oluşur ve gün içinde vücudunuzun kaybettiği su miktarını geri kazanmanıza yardımcı olur.

Vücudu içte ve dışta yanmalardan korur

Salatalığın mide yanmasını önleyen bir özelliği vardır. Ayrıca cildinize salatalık sürerseniz güneş yanıklarının da oluşmasını engellemiş olursunuz.

Toksinleri atar

Salatalık, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Düzenli tüketildiğinde ise böbrek taşı oluşumunun önüne geçer.

Bağışıklığı güçlendirir

A, B ve C vitamini zengini olan salatalık, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve vücuda enerji verir. Ayrıca zengin içeriği sayesinde vücudun günlük vitamin ihtiyacını da karşılar.

Zayıflamaya yardımcı olur

Yüzde 90′ı sudan oluşan salatalık, oldukça düşük kalorilidir ve kilo vermek isteyenler için muhteşem bir sebzedir. Öğünler arasındaki açlık krizini hafif bir şeyler ile bastırmak isterseniz salatalık tüketebilirsiniz.

Mor halkaları önler

Salatalık, güzellik ve cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir sebzedir. İltihap ve ödem önleyici özelliği ile göz altı torbalarını ve şişliklerini geçirir.

 

Tırnak ve saç sağlığı için önemlidir

Salatalığın içerisindeki silika adlı mineral, saç ve tırnak sağlığı için çok önemlidir. Salatalık, saçların ve tırnakların sağlıklı uzamasını sağlarken, kırılmaların da önüne geçer.

Akşamdan kalma durumlarda iyi gelir

Bir gece önce alkolü fazla kaçırdıysanız ve baş ağrılarınız varsa uyumadan önce birkaç adet salatalık tüketebilirsiniz. Salatalık, içeriğindeki vitaminler ve mineraller ile baş ağrılarının şiddetini dindirir.

Nefesinizi tazeler

Salatalık suyu diş etlerindeki yaraların iyileşmesini sağlar. Bir parça salatalığı dilinizle ağzının içinde gezdirirseniz, hem bakterileri yok etmiş olursunuz hem de nefesinizi tazelerseniz.

 

Cilt güzelliği için birebirdir

Salatalık; yüksek oranda magnezyum, potasyum ve silikon içerir ve cilt dostu bir besindir. Bu sebeple pek çok güzellik ürününün içerisinde salatalık özü bulunur.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.