Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Ramazan Geliyor, Beslenmeye Dikkat !

admin 20 Haziran 2014 Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Ramazan Geliyor, Beslenmeye Dikkat !

Yaz aylarının başlaması ile artan hava sıcaklıkları, bazı sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

 

Sıcak havalarda görülen rahatsızlıkların azaltılmasının bir yolu da sağlıklı beslenmeden geçiyor.

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı  Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, sıcaktan en çok etkilenenlerin çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp ve şeker hastaları olduğunu belirterek, yaz aylarında sıklıkla görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenmenin büyük önem taşıdığını kaydetti. Uzel, ramazan ayında beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı.

Türkiye’de hava sıcaklıkları hızla artmaya devam ederek, bazı bölgelerde 40 derece sınırına yaklaştı. Yrd. Doç. Dr. Uzel, artan sıcaklık sebebiyle beslenmenin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını ifade eden Uzel, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Yaz aylarında vücudun iyon ve mineral kaybının oldukça fazla olması nedeniyle öncelikle her gün bir şişe doğal maden suyu içilmeli. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Kızartma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Ana ve ara öğünler mutlaka tüketilmeli. Uzun süre aç kalan metabolizma yağ depolar. Mutlaka her gün üç ana ve üç ara öğün tüketilmeye çalışılmalı. Araştırmalar, bu öğünleri aynı saat aralığında tüketen bireylerin, kilo verme programlarında çok daha başarılı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yaz aylarında sıcaklıkla beraber artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her gün en az 2-2.5 litre (10-12 bardak) su içilmeli. Su haricinde süt, ayran, soda, limonata, soğuk bitki çayları, şekersiz kompostolar ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler doğru tercihlerdir. Yaz aylarında vücut direncini arttırmak ve yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılması önemlidir. Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Kalori hesabı bırakılmalı, şekere dikkat edilmelidir. Özellikle şeker ve şekerli gıdaların, içeceklerin, muz, incir, üzüm, patates, mısır gibi tatlı sebze ve meyvelerin kan şekerini hızlı yükseltip daha fazla kilo alma yönünde etki yarattığını unutmamak, tüm yaşam boyu kilo kontrolünde önemli bir noktadır. Enerjisi yüksek, kızartılmış ve hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih etmek doğru seçimlerdir. Bitki çayları, beslenme uzmanlarının sağlıklı beslenme programlarında en fazla yararlandığı desteklerden biridir. Eğer bilinçli tüketilirse bitki çayları, tam birer can simidi olarak diyeti ve beslenmeyi destekler.”

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.