Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Mutluluk içimizde!

admin 30 Ocak 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Mutluluk içimizde!

 

20160130021455Rusya’da başlayan yaşamını Antalya’da devam ettiren başarılı, güçlü bir kadın… Türkiye’ye Antalya’ya sevgisi çok başka…
Zaten kendini buraya ait hissetmiş ki o da artık bir Türk vatandaşı… Sadece buraya yerleşmekle kalmamış buradaki Rusların da dili olmuş. Sorunlarını, sıkıntılarını dile getirmek için dernek başkanı olmuş, dernekle yetinmemiş sorunları kökten çözmek adına siyasete atılmış cesur bir kadın İrina Balcı…

Kadın Kadın’anın bu hafta konuğu İrina Balcı;

“Kendinizi bulmak ve tanımak çok büyük bir değer. Bunu yapabilirseniz sevgi, başarı, zenginliği dışarda aramanıza gerek kalmayacak. Kendinizi geliştirdiğiniz oranda bütün bunlar sizi bulacak. Mutluluk kendi içinizde saklı.”

Antalya’da yaşayan yerleşik Rusları temsil eden Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı, Konyaaltı Ak Parti Meclis Üyesi İrina Balcı Türkiye’ye 8 yıl önce geldi. 4 çocuk annesi Irina Balcı, 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Moskova Devlet Üniversitesi’nin Filoloji bölümünü bitirdi, ardından Fransa’da Sorbone Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk okudu.

7 yıl önce Türk vatandaşlığına geçen, Ak Parti ile siyasete atılan Antalya’yı evi gibi gördüğünü belirten İrina Balcı, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan ‘uçak krizi’ni ve Rusların tutumunu, çözüm yollarını paylaştı.

BÜYÜK TÜRK AİLESİNİN BİR FERDİYİM

Kaç yıldır Antalya’dasınız? Türkiye ile Rusya arasındaki kültür farkına kolay alıştınız mı?

Ben 8 senedir Antalya’da yaşıyorum. İlk zamanlarda tabi ki biraz zorlandım. Türkçem yeterli değildi, burada insanlar çok sıcak ve misafirperver oldukları için etrafımdaki insanlar bana çok soru soruyorlardı. İlk başlarda bunu çok garipsiyordum. Artık zamanla buraya öyle alıştım ki mahallemi evim gibi görüyorum, bu şehirde kendimi büyük Türk ailesinin bir ferdi olarak hissediyorum.

Siyasete girme gerekçenizi açıklarken şu ifadeyi kullanmıştınız: “Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ülkeye faydalı olmak istiyoruz. İmkanımız ve gücümüz var, isteklerimiz var”

İstekleriniz nelerdir ve bu zamana kadar hangisi gerçekleşen istekleriniz oldu mu?

Biz burada kendimizi Türk toplumunun bir parçası gibi görüyoruz. Burada yaşayan Rusların pek çoğu yükseköğretim almış ve mesleklerinde uzman kişiler. Fakat topluma bir fayda sağlamak istemine rağmen denklik problemlerden dolayı bunu yapamıyorlar. Bu da insanları ya kayıtdışı ya da uzmanlıklarının haricinde çalışmaya itiyor. Bu hala çözüm bekleyen bir problem. Türkiye bu durumu kendi lehine bir beyin göçü olarak görüp avantaja çevirmelidir. Bunu organize edecek bir kurum olması halinde spor, sanat ve bilim alanında pek çok Rus’un Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.

KRİZİN DERİNLEŞMESİ

İKİ TARAFA DA FAYDA VERMEZ

Türk- Rus ilişkileri şuanda çok önemli bir süreçten geçiyor. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Türk Rus ilişkileri çok uzun bir geçmişe ve sağlam köklere dayanıyor. Bu yüzden bu siyasi krizin kısa sürede sona ereceğini ve ilişkileri eskisinden daha güçlü bir şekilde devam edeceğini tahmin ve ümit ediyorum.

Türkiye ve Rusya arasındaki krizi nasıl bitiririz? Vatandaşlar ve siyasilere ne gibi görevler düşüyor?

Zaten halklarımız arasında kesinlikle bir kriz olduğunu düşünmüyorum. Özelikle son 15 yılda hükümetlerimiz ve toplumlarımız arasında güçlenen siyasi, ekonomik ve kültürel bağların kıymetini bilerek bu tecrübeyi iyi bir gelecek inşa etmek için kullanmalıyız. Krizin derinleşmesinin iki devlete de fayda vermeyeceğini unutmamalıyız.

Genelde Putin ile Erdoğan’ın inatçı karakterlerinin birbirine benzediği söylenir. Siz bu konuda ne söylemek istersiniz?

Hem Sayın Putin hem Sayın Erdoğan dünya siyaset arenasının iki parlak ve karizmatik yıldızı. Ve az önce bahsettiğimiz ve bütün dünyaya bir örnek teşkil eden ilişkilerimiz bu iki liderin bir eseridir.

Rusya’daki Rusların Türkiye ile ilgili görüşleri değişti mi?

Rusların gözünde Türkiye hala güneş, deniz ve sıcak insanlarla dolu bir ülke. Bunda değişen bir şey yok.

 

YERLİ RUSLARIN SORUNU

‘APARTMAN YÖNETİCİLERİ’

Antalya’daki yerleşik Ruslar kriz ile ilgili neler düşünüyorlar?

Türkiye’de ve özellikle de Antalya’da yaşayan Ruslar bu krizden kaynaklı hiç bir sosyal sorunla karşılaşmadılar fakat ekonomik durum ve istihdam konusunda endişeleniyorlar.

Krizden sonra Rusya’da işçi ve öğrencilere oturma hakkı verilmedi. Antalya’daki Ruslar herhangi bir sıkıntı yaşadı mı?

Bu tür sorunlar da mevcut kriz ile doğrudan ilişkili ve ben tüm bu sorunların kriz ile birlikte çözümleneceğini düşünüyorum. Çünkü her iki ülkenin de birbirlerine çok ihtiyacı olan unsurlar var, yani bir tarafın eksikliği diğer tarafta fazlasıyla mevcut dolayısıyla birbirlerini tamamlıyorlar. Yani bir diğer deyişle kazan-kazan ilişkisi var.

Antalya’da bir siyasetçisiniz. Burada yaşayan Ruslar size en çok hangi sorunla geliyor?

Apartman yöneticileriyle anlaşamıyorlar.

MUTLULUK KENDİ İÇİNİZDE SAKLI

Türkiye’de kadın olmanın daha da önemlisi Türkiye’de yabancı kadın olmanın sizin için avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bir ataerkil toplum olan Türk insanı arasında yabancı kadın olmanın güzel yanı erkeklerin her zaman size yardımcı olmaya çalışmaları, dezavantajı ise özellikle karar almada kadınların fikirlerinin az dikkate alınması.

Her şeyden önce bir annesiniz… Çocuklarınız için bu dünyada en başta neleri değiştirirsiniz?

Güzel bir dünya oluşturabilmek için ilerde dünyayı yönetecek insanları yani çocukları evrensel değerlere sevgi ve barışı aşılayarak yetiştirmeliyiz. Bu yüzden ben olsam işe eğitimden başlardım.

Başarılı bir kadın olarak gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Gençlere şunu söylemek isterim: kendinizi bulmak ve tanımak çok büyük bir değer. Bunu yapabilirlersiniz sevgi, başarı, zenginliği dışarda aramanıza gerek kalmayacak. Kendinizi geliştirdiğiniz oranda bütün bunlar sizi bulacak. Mutluluk kendi içinizde saklı.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.