Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Limit Aşana Ödeme Yok

admin 03 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Limit Aşana Ödeme Yok

headline

Sağlık Bakanlığı’nın ‘SGK formülü’ne göre, devlet hastanelerine keyfi doğumlar için artık ödeme yapılmayacak.

Türkiye genelinde yüzde 50′nin üzerine çıkan sezaryen ile doğum oranları, Sağlık Bakanlığı ve SGK’yı yeni önlemler almaya itti. Bakanlık ve Kurumun istişareleri sonucu bazı tedbirler gündeme geldi.

“ÖDEMEYİZ” UYARISI YAPILACAK

Önümüzdeki günlerde yasal altyapısı hazırlanarak uygulamaya başlanması beklenen yaptırımlar, hem devlet hastanelerini hem de özel hastaneleri ilgilendiriyor. Buna göre, dünya ortalaması ve bilimsel veriler ışığında sezaryende bir “üst limit” belirlenecek. Bu limitin üzerinde “sezaryenle doğum” yapılan özel hastaneler önce ikaz edilecek. Bir sonraki dönem aynı şekilde yüksek sezaryen oranı tespit edilirse, hastanenin SGK sözleşmesi iptal edilecek.

Doğum oranına bakılacak

Devlet hastanelerinin de sezaryen oranlarına bakılacak. Limitin üzerinde sezaryen doğum yapılan kamu hastanelerinde, gereksiz ve keyfi olduğu tespit edilen sezaryen işlemleri için ödeme yapılmayacak.

DSÖ’nün limiti yüzde 20

Sezaryenle doğum oranlarının azaltılması yönündeki tüm çalışmalara rağmen 2014 yılında her 100 doğumun 52′si sezaryen ile gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından kabul edilen üst limit ise yüzde 20.

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.