Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kulak Çınlamasının Altındaki Tehlikeler!

admin 12 Haziran 2014 Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Kulak Çınlamasının Altındaki Tehlikeler!

Kulakları çınlayınca “Biri beni anıyor” der büyüklerimiz. Peki nedir bu kulak çınlaması ve neden çınlar kulağımız?

 

Kulak çınlamasının altındaki 10 tehlikeyi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Seçil Uçar anlattı.

Anevrizma

Damarlarda meydana gelen genişlemeler olarak tanımlanan anevrizma, özellikle baş boyun bölgesinde ise kişide çınlama gelişebiliyor.

Tümörler

İşitme siniri kulaktan alınan sesi beyine götüren sinir. İşitme sinirinden kaynaklanan tümöral oluşum özellikle tek taraflı çınlamaya yol açıyor. Sürekli hale gelen, geçmeyen ve aniden ortaya çıkmış tek taraflı bir çınlamanın üzerinde durulması gerekiyor. Kişinin sadece tek kulağında çınlamaya yol açabildiği gibi buna işitme kaybı ve baş dönmesi de eşlik edebiliyor.

Metabolik hastalıklar

Kişide şeker hastalığı varsa, tansiyonunda ani yükselişler veya ani düşüşler görülüyorsa, kolesterol yüksekliği, tiroid hastalığı varsa yine mutlaka tedavi edilmesi gereken bu hastalıklar, kişide kulak çınlamasına yol açabiliyor.

Kulak enfeksiyonu

Dr. Uçar “Her çeşit kulak enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, dış kulak enfeksiyonu kulak çınlaması yapabiliyor. Hastalık tedavi edildiğinde kulak çınlaması sorunu ortadan kalkıyor” diyor. Basit bir kulak kiri bile kulak çınlaması yapabiliyor ve yine basit bir tedavi ile sorun çözülebiliyor.

Kulak zarında delinme

Kulak zarında travma sonucu enfeksiyona bağlı veya yüksek sese maruz kalmaya bağlı gelişmiş bir delinme olabilir. Delinme varsa yine çınlama olabiliyor. Akut bir zar delinmesi ise ve delik çok büyük değilse, erken dönemde teşhis edildiyse, enfeksiyona yol açması engellenerek yüzde 90 kulak zarı kendini yeniliyor.

Orta kulakta sıvı birikmesi

Hastalar kulakta dolgunluk, çınlama hissedebiliyor. Bunlar üst solunum yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu, dalma sonrası veya küçük çocuklarda geniz etine bağlı sebeplerden oluşabiliyor ve bu nedenler kulak çınlamasına yol açabiliyor. Orta kulakta sıvı enfeksiyona dönüşebiliyor veya enfeksiyon sonrası içeride sıvı kalabiliyor.

Kulak kireçlenmesi

Orta kulakta çekiç örs üzengi kemiklerinde meydana gelebilen kalıtımsal hastalığa kireçlenme deniliyor. Böyle bir süreç varsa kişide işitme kaybı ile kulak çınlaması da ortaya çıkabiliyor. İşitme siniri etkilenmediyse, ileri bir basamakta değilse cerrahi tedavi ile iyileştirilebiliyor.

 

İlaçlar yol açabiliyor

Pek çok kişi bir yeri ağrıdığında ya da farklı nedenlerle hemen ilaca sarılıyor. Ancak yanlış yapılıyor. Örneğin gelişigüzel aspirin kullanımı, romatizma ilaçları, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar, psikiyatri ilaçları kulak çınlamasına yol açabiliyor.

Alerjik rinit

Burunda tıkanıklık, genizde yoğun akıntı ve östaki tüpünde tıkanıklığa neden oluyor. Bu da kulak çınlamasına yol açabiliyor. Tedavi ile sorun ortadan kaldırılabiliyor.

 

Nedensiz çınlama

Diğer dokuz nedenden kaynaklanan bir durum yoksa nedeni bilinmeyen bir şekilde de kulak çınlayabiliyor. Dr. Seçil Uçar “Bu dokuz nedenin hepsine baktık ve hiç biri yoksa o zaman nedeni bilinmeyen çınlama oluyor. En sıklıkla gördüğümüz sorun da bu.

Böyle bir durumda yüksek sesten korunmak, KBB hekimine danışmak, tuzu azaltmak, sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durmak, günlük egzersizlerle kulağa giden kan akımını artırmak, dinlenmek, stresten uzak durmak, çok yorulmamak ve bu çınlama sesinden rahatsız olmamak gerekiyor” diyor.

kulak-cinlamasi_e822c550-ba52-4f29-9ac7-fcf58ef2cdd7_1

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.