Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Kayıtlının iki katı kaçak

admin 29 Ocak 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Kayıtlının iki katı kaçak

istanbul_da_bulunan_85_bin_kacak_emlakci_agir_ceza_odeyecek_h3211_38a32

ATSO Emlakçılar Meslek Komitesi, kayıtlı yaklaşık 2 bin 500 emlakçının bulunduğu Antalya’da en az iki katı kadar kaçak emlakçının olduğu ve denetlenmesine yönelik Vergi Dairesi Başkanlığı’na üç kez yazılı talepte bulundu. Ancak hiçbir yanıt alınmayınca Maliye Bakanlığı’na bildirilmesi için TOBB’a başvuru yapıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 41′inci Gayrimenkul ve Emlakçılar Meslek Komitesi, kentteki kaçak ve kayıtsız emlakçılık yapanlara ilişkin son 3 yılda Vergi Dairesi Başkanlığı’na üç kez yazılı başvuruda bulundu. 2013 yılı Haziran ayı, 2014 yılı Ağustos ayı ve 2015′in Mayıs ayında kayıtlı üyelerin yoğun şikayetleri üzerine kaçak faaliyet gösteren emlakçılara yönelik denetim yapılması ve engellenmesi amacıyla Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı’na yapılan başvuruların hiçbirine yanıt alınamadı.

KAYITLININ İKİ KATI KAÇAK VAR

ATSO 41′inci Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Ayanoğlu, Antalya’da kayıtlı yaklaşık 2 bin 500 emlakçının olduğunu, oda kaydı ve vergilerini tam ödediklerini söyledi. Ayanoğlu, bunun yanında işyeri açıp kayıtsız çalışan, birçok farklı meslek dalında faaliyet göstermelerine rağmen yan iş olarak kaçak emlakçılık yapanların sayısının, kayıtlı emlakçı sayısının neredeyse iki katına ulaştığını dile getirdi.

VERGİ DAİRESİ’NDEN ÜÇ YILDIR YANIT YOK

Son üç yıldır bu konuda yoğun şikayetler aldıkları ve üyelerden gelen şikayetleri Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı’na bildirdiklerini anlatan Ayanoğlu, komite toplantılarında da sık sık gündeme gelen bu konuda denetim yapılması, kaçak emlakçıların önüne geçilmesi için yaptıkları başvurulara yanıt alamadıklarını açıkladı.

İSTANBUL’DA 100 BİNİN 90 BİNİ KAÇAK

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa’nın açıklamalarına göre İstanbul’da da emlakçılık yapan 100 bin kişiden 90 bininin kaçak olduğunu dile getiren Ayanoğlu, meslek komitesi olarak yaşadıkları bu sorunun çözümü için ATSO yönetimi aracılığıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) başvuru yapıldığını söyledi.

KAÇAK EMLAKÇILAR DOLANDIRMASIN

TOBB aracılığıyla Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmasının talep edildiğini kaydeden Ayanoğlu, kaçak emlakçılar nedeniyle hem satış hem de kiralama işlemlerinde çok sayıda dolandırıcılık olayı yaşandığını, insanların mağdur edildiğini dile getirdi. Ayanoğlu, emlakçının oda kaydı ve vergi levhasının mutlaka incelenmesi gerektiğini, aksi takdirde dolandırıcılık olaylarına maruz kalınabileceği uyarısında da bulundu.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.