Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

İtalyan Cerrah Kafa Nakli Yapmaya Hazır

admin 22 Ocak 2016 Galeri, Genel, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
İtalyan Cerrah Kafa Nakli Yapmaya Hazır

maymuna-kafa-nakli-yapildi-iddiasi-8084294_1619_m

İtalyan beyin cerrahı, bir maymun üzerinde kafa naklini başarıyla gerçekleştirdiğini ve insanlar üzerinde kafa nakli yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero, maymun üzerinde yaptığı kafa naklini başarıyla gerçekleştirdiğini söyleyerek insanlar üzerinde de kafa nakli yapmayı hazır olduğu belirtti.

2017 YILI BİTMEDEN HAZIR OLACAK

Independent gazetesinde yer alan habere göre, Canavero deneylerinin bir insan kafasını başka bir bedene nakletme planının doğru yolda olduğunu gösterdiğini savundu.Canavero’ya göre kafa nakli işlemi 2017 yılı bitmeden hazır olacak. Beyin cerrahı, işlemin bütünüyle felçli hastaları tedavi edebileceğini düşünüyor.

”İMKANSIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYİ BIRAKMALILAR”

Canavero “İlerlemek için elimizde pek çok veri var. İnsanlar artık bunun imkansız olduğunu düşünmeyi bırakmalılar. Bu kesinlikle mümkün ve bunun için çalışyıoruz.” dedi. Canavero’nun ekibi kafa nakli yapılmış bir maymunun video görüntülerini ve resimlerini yayınladı. Görüntülerde ayrıca omurilik sinirleri hasar görmüş, sonra da bu sinirleri birbiriyle kaynamış farelerin bacaklarını hareket ettirebildiği görülüyor.

20 SAAT SONRA ÖLDÜRÜLDÜ

Bağışlanmış bir bedene kafa nakli yapılırken en kilit nokta omuriliği kaynaştırabilmek. Projede çalışan bilim insanları omuriliği özenle kestikten ve hücre zarını koruyan ve bağlantılarını iyileştiren polietilen glikol (PEG) kullandıklarını açıkladı. Dr. Canavero maymun kafa naklinin Çin‘de Harbin Tıp Üniversitesi’nde gerçekleştirildiğini söyledi.
Maymunun operasyondan “herhangi nörolojik bir yara olmaksızın” canlı olarak çıktığını söyleyen Canavero, hayvanın etik nedenlerden ötürü 20 saat sonra öldürüldüğünü belirtti.

MAYMUNLAR ÜZERİNDE DENENEN İLK NAKİL DEĞİL

Robert J. White aynı işlemi 1970 yılında bir maymunda denemişti. Maymun başta operasyona iyi yanıt verdi ancak dokuz gün sonra beden kafayı reddettiği için öldü.

MALİ KAYNAK İÇİN ZUCKERBERG’E GİDECEK

Canavero’nun başarısı ilk kafa nakli yapılacak insan olarak seçilen Rus hasta Valery Spriridonov’un operasyonu için mali kaynak sağlama olarak görülüyor.
Canavero cerrahlardan ve bilim insanlarından oluşan büyük bir ekip için yüklü bir miktar paraya ihtiyaç duyduğunu ve bunun için Mark Zuckerberg‘e başvuracağını söyledi.

BİLİM DÜNYASI ŞÜPHEYLE BAKIYOR

Kafa naklinin video görüntüleri ve fotoğrafları olmasına karşın bulguların diğer bilim insanları tarafından incelenmesine izin verilmemesi eleştirilere neden oldu.
Bazı bilim insanları iddiaları “Halkla ilişkiler faaliyeti” olarak niteleyerek bunların insanları “iyi bilimden” uzaklaştırdığını savunuyor. Canavero ise bulguların önümüzdeki aylarda bilimsel dergilerde yayınlanacağını açıkladı.

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.