Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Hasta çocuklara el uzatan biri var

admin 15 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Hasta çocuklara el uzatan biri var

1455304345714

‘da hasta ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına yardıma koşan Şule Tanaz, son 2 yılda 2 bin çocuğa yardım ulaştırdı.

‘da ‘iyilik ablası’ olarak bilinen Şule Tanaz, sosyal paylaşım sitesinde kurduğu ‘Bir el, bir hayat’ grubu ile hasta ve zor durumdaki çocukların yardımına koşuyor. Tanaz, 33 bin üyeye oluşan ‘Bir el, bir hayat’ grubu üyelerinin desteği ve grup gönüllüsü Sedat Rüzgar ile birlikte iki yılda 2 bin hasta ve maddi durumu iyi olmayan çocuğa yardım götürdü. 17 evin tepeden tırnağa döşenmesine aracılık etti. Sadece ayni yardımlara aracılık eden iyilik meleği Şule Tanaz, para yardımında bulunmak isteyenleri ise ihtiyaç sahipleri çocuklarla buluşturup maddi yardımlara karışmıyor.

TEK BAŞINA BAŞLADI
İstanbul’dan Antalya’da 3 yıl önce yerleşen Şule Tanaz, kendi kendine sosyal sorumluluk projesi geliştirerek başka şehirlerden hastalıkları nedeniyle Antalya’ya taşınmak zorunda kalan çocuklar ile ailelerine gıda, giyecek ve maddi yardımda bulunmaya başladı. Tanaz, daha sonra çocukları tedavi gördüğü için hastanede aylarca sandalye üstünde uyumak zorunda kalan aileler ev tutup eşya ve giyecek bulmaya başladı.

33 BİN GÖNÜLLÜSÜ VAR
Şule Tanaz bir süre sonra hasta ve maddi durumu iyi olmayan çocuklara, yardımda yetersiz kaldı. Kalbi ve yüreği zor durumdaki insanlara yardım etmek için atan Tanaz, sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığı ile ‘Bir el, bir hayat’ isminde grup kurdu. Durumu arkadaş çevresi ile tanıdıklarına anlattı. Grubun kısa sürede 33 bin aktif yardımsever üyesi oldu.

İHTİYAÇLARI BELİRLİYOR
Şula Tanaz, bu aşamadan sonra başka illerden Antalya’ya tedavi amaçlı gelmiş çocukların ve ailelerin giyecek ve yiyecek ihtiyaçlarını belirleyip bunları grup aracılığı ile karşılamaya başladı. Gruptaki yardımseverler aracılığı ile çaresiz kalmış ailelere ev, giyim ve çeşitli tüketim eşyaları ile gıda maddelerini temin ederek ulaştırıyor. Ailelere ev de bulan Tanaz, eşyalarını da yine yardımseverler aracılığı ile karşılıyor. Kirasını ise hayırseverler ile aileleri buluşturup ödenmesini sağlıyor.

2 BİN ÇOCUĞA ULAŞTI
Şule Tanaz ve en büyük destekçisi Sedat Rüzgar 2 yılda hasta ve maddi durumu iyi olmayan 2 bin çocuğa ulaştı. Bu kadar çocuğu kaymakamlıklar ve belediyelerin yardımı ile belirlediğini belirten Tanaz, “Kaymakamlıklar ve belediyeler bize bu tür aileleri yönlendiriyor. Biz devreye girdikten sonra çocuğun ve ailesinin ihtiyaçlarını belirliyoruz. Aynı gün elimizde varsa veriyoruz. Yoksa guruptan ‘şu kadar giysiye, şu kadar yiyecek maddesine ihtiyacımız var’ diye yazıyoruz. Gönüllülerimiz anında ulaştırıyor” diye konuştu.

28 KÖY OKULUNA DESTEK
Antalya’daki köy okullarına da destek olan Tanaz ve gönüllüleri ayrıca Erzincan, Bitlis, Van Muş ve Kastamonu’da 28 köy okuluna ulaştıklarını söyledi. Bu okullara bot, mont, giysi ve kırtasiye yardımı gönderip 50 çocuğa da burs sağladı.

FUTBOLCULAR ARIYOR
Tanaz, Antalyasporlu futbolcuların lösemili bir çocuğun yüksek meblağdaki hastane masrafını karşıladıklarını da açıkladı. Tanaz, “İstanbul’dan ajanslar yardımlarını bize yönlendiriyor. Büyük holding ortakları ihtiyaç halinde her ay bize binlerce giyecek yardımında bulunuyor. Belek’teki oteller benimle omuz omuza çalışan Sedat Rüzgar ile irtibata geçip düzenli olarak destek veriyorlar” dedi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.