Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Falezlerde Satılık Arsa

admin 03 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Falezlerde Satılık Arsa

muratpasadan-falezlerde-satilik-arsa

ANTALYA’da Muratpaşa Belediyesi falez kıyı bandı üzerinde yüksek katlı lüks sitelerin, 5 yıldızlı otellerin arasında yer alan 3 bin 588 metrekare yerini 16 Şubat Salı günü ihaleyle satacak. Muhammen bedeli 15 milyon 252 bin lira olarak belirlenirken, metrekaresi yaklaşık 4 bin 250 liradan yapılacak satışa tepki var.
Muratpaşa Belediyesi, falez kıyı bandı üzerinde yüksek katlı sitelerin, 5 yıldızlı otellerin arasında yapılaşma olmadan kalan tek nokta olan 14 dönümlük ‘Mobil Arazisi’ yanında ağaçlarla kaplı, denize 80 metre mesafede, 3 bin 588 metrekare alanı satışa çıkardı. 15 milyon 252 bin lira muhammen bedel üzerinden kapalı zarf usulü gerçekleşecek ihale 16 Şubat Salı günü saat 14.00′te yapılacak. Ağaçlarla kaplı alan günübirlik tesis olarak ihale edilecek. Metrekaresi yaklaşık 4 bin 250 liradan satılacak alana bina yapıldığında 4 cephesi açık, lüks restoranların sıralandığı Lara Caddesi’ne cepheli olacak.

Muratpaşa Belediyesi’nin ihale tarihini açıklamasıyla birlikte uluslararası bir gayrimenkul şirketinin de mobil arazisiyle birlikte Manavoğlu Parkı’nda 7 bin 284 metrekarelik arsayı ilanla satışını duyurması tepkileri beraberinde getirdi. Muratpaşa Belediyesi ilk olarak Kasım 2012′de söz konusu alanın satışını gündeme getirmişti.

‘LEBİ DERYA BİR ALAN’

Belediye Meclisi’nin 2 Kasım 2012 tarihli oturumunda dönemin Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Şirinyalı Mahallesi 12718 ada 1 parsele kayıtlı alanın satışı için encümenden yetki istedi. Yetki meclisten oy çokluğuyla çıkarken ilk itiraz dönemin MHP’li meclis üyesi Fırat Özen’den gelmişti. Özen, arsayı “Yola cephe denize lebi derya bir alan” olarak tarif etti. Ardından dönemin CHP’li meclis üyesi Figen Çalıkuşu itirazını yüksek sesle dile getirdi, onu Ak Parti’nin meclis üyesi adayı Cihan Bulut izledi. Bulut, söz konusu alan satılırsa bölgenin de bir konut alanı olacağını iddia ederek, “Yakınımdaki isimlerden, başka insanların böyle bir çalışma yaptıklarını duyuyorum” dedi.

EVCİLMEN ‘YETKİYİ KULLANMADIM’

Evcilmen, o dönem alanını satışı için yetki alırken bu yetkisini kullanmadı. Meclis kararının Muratpaşa’da belediyenin elinde gelir getirici taşınmazların bir derlemesi niteliği taşıdığını belirten Evcilmen, söz konusu alanla birlikte 9 taşınmazın satışı için o dönem Encümen’e yetki verildiğinin altını çizerek “Ancak bu yetkiyi hiçbir zaman kullanmadık. Böyle bir gereksinim hissetmedik, oraları satmamızı gerektiren bir durum yaşamadık” dedi. Evcilmen, ancak şimdi durumun farklı olduğunu, alanını satışı için ihaleye çıkıldığını belirterek, aradaki farkın bu nedenle iyi anlaşılması gerektiğini söyledi.

‘BAKANLIK DEVREYE GİRER KİMSE ENGELLEYEMEZ’

O dönem söz konusu alanın satışına CHP’den Cem Balkan, Zühre Yolcu ve Gültekin Otur’la birlikte karşı çıkan ve oylamada çekimser kalan Figen Çalıkuşu, satışı planlanan alanın ‘günübirlik tesis alanı’ olduğunu belirterek, “Böylesi kıymetli bir yer belediye korumasından çıkıp özel mülkiyet olduğu vakit korunamaz hal alır” iddiasında bulundu. Günübirlik tesis alan olarak satılacak bir alanın bakanlıklar devreye girmesiyle imar değişikliği yapılabileceğini ve hiçbir yerel yönetimin artık bunun önünde duramayacağını belirten Çalıkuşu, “Daha yeni Bababurnu Deniz Feneri’nde aynı durumu yaşadık. Belediyelerin izin vermediği bir planlama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla eliyle yapıldı. Gezi’yi hatırlatmak isterim. Orada insanlar birilerinin ‘bir kaç ağaç’ dedikleri yeşil uğruna, parkları uğruna özgürlükleri uğruna can verdiler” diye konuştu.

‘FALEZLERDE YAPILAŞMA DURMALI’

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz da falez bandı üzerinde 2013 yılında Antalya Valiliği, Büyükşehir ve Muratpaşa belediyeleriyle birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi’nce yapılan çalışmayı hatırlatarak, “Bu raporun sonuç bölümü çok net. Yapılaşmayı falezler üzerinde bitirmemiz gerekiyor. ‘Yeşil alan olarak falezleri kullanın’ diyor. Burada yeni bir yapılaşmanın önünü açmak bize göre hatalı. Falezleri artık korumak zorundayız. Falezlerin yeşil alan olarak halkın kullanımına açılmasından tarafız” diye konuştu.

HASSASİYET MEMNUNİYET VERİCİ

Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Şimşek ise satışa konu alanın Mobil arazisiyle ilgisi olmadığını söyledi. Şimşek, yazılı açıklamasında “Mobil alanı ile ilgili herhangi bir satış söz konusu değildir. Mobil alanının mülkiyet tablosu karışık olmakla belediyemiz de hissedardır ve hukuki gelişmeleri çok yakından takip ediyor en kısa zamanda kamuya kazandırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kamuoyunun falezlerle ilgili hassasiyeti ise fevkalade memnuniyet vericidir, bizlere güç vermektedir” dedi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.