Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

EKİM ALPTEKİN: “Fikri Mülkiyet Haklarına Saygı, Yatırım Cazibesini Artırır”

admin 25 Nisan 2014 Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı

a2
Ekim Alptekin   074 (1424 x 2144)26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla bir açıklama yapan TABA/AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin, “Bu haklar yeni fikir ve ürünlerin hayata geçirilmesine öncülük edeceği gibi ekonominin canlanması ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye gelmesi açısından önem taşımaktadır” dedi.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği’nin (TABA/AmCham), 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; güçlü fikri mülkiyet sistemlerinin ülkelerin yatırım cazibesini artırdığı, ekonomik büyümesini ve gelişimini teşvik ettiği vurgulandı.

ABD Ticaret Odası’nın hazırladığı Uluslararası Fikri Mülkiyet Endeksi Raporu’nda Türkiye’nin orta sıralarda yer aldığını hatırlatan TABA/AmCham Genel Başkanı Ekim Alptekin, bu rapordaki gelişim alanlarının Türkiye’ye kritik ipuçları verdiğini ve bunların önemli bir fırsata dönüştürülebileceğini söyledi. Rapora göre; patentleyebilme kapasitesi, lisanslama yapısının uluslararası anlaşmalar ile uyumlu olması gibi konuların, Türkiye’nin güçlü alanları olarak öne çıktığını belirten Alptekin, on-line telif hakkı alanında yapılması gereken reformların, sahte ürün oranlarının yüksekliğinin ve sigarada olası tek tip paketlemenin Türkiye’nin fikri mülkiyet karnesindeki zayıf alanları olarak öne çıktığına dikkat çekti.

“ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi büyüyebilir”

ABD ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 20 milyar dolar seviyelerine ulaştığını vurgulayan Alptekin, Uluslararası Fikri Mülkiyet Endeksi Raporu sonuçlarının Amerikan Ticaret Odası’nın 3 milyon üyesi tarafından yakından takip edildiğini belirtti. Yatırımcıların kırılgan dünya ekonomisi içerisinde güven ve istikrar aradıklarını belirten Alptekin, sözlerine şöyle devam etti:

“Fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip çıkmak; yatırımcı için, güven ve istikrar ortamının önemli öğelerinden biridir. Fikri ve sınai mülkiyeti korumak kadar, ona zarar verecek düzenlemelerden kaçınmak da bir o kadar önemlidir. Bu anlamda; yasal sektörlerin marka kullanım haklarını aşırı yönde kısıtlayan, çeşitli sektörlerde uygulanabilecek tek tip paketleme gibi politikalardan kaçınılması ve yasadışı ticaret ile etkin şekilde mücadele edilmesi bu açıdan son derece kritik.”

Türkiye’nin fikri mülkiyet karnesinin iyileşmesine katkı sağlayacak bu tür bir yaklaşımın, ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini daha da büyütebileceğine dikkat çeken Ekim Alptekin bu vesile ile 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nü kutladı.

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.