Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Dayaktan daha ağır kusur sayıldı

admin 25 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Dayaktan daha ağır kusur sayıldı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir boşanma davasında, sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan, başka erkeklerle fotoğraflarını paylaşan kadının eylemini, bunu öğrendiğinde karısına şiddet uygulayan kocanın eyleminden daha ağır kusur saydı. Kurul, koca lehine 10 bin lira tazminata hükmeden yerel mahkeme kararını onadı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir  boşanma davasında, sosyal paylaşım sitesi Facebook‘tan başka erkeklerle  fotoğraflarını paylaşan kadının eylemini, bunu öğrendiğinde karısına şiddet  uygulayan kocanın eyleminden daha ağır kusur saydı. Kurul, sosyal paylaşım  sitesinde başka erkeklerle fotoğraflarını paylaşan kadının hareketini daha ağır  kusur kabul ederek, koca lehine 10 bin lira tazminata hükmeden yerel mahkeme  kararını onadı.
Kocaeli’de 5 yıllık evli V.Y, eşinin kendine karşı tutum ve  davranışlarının değiştiğini, bu nedenle yaptığı araştırmalarda eşinin başka  telefon kullandığını ve kızlık soyadıyla sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta hesap  açtığını tespit eden koca, karısının siteye koyduğu fotoğraflarda başka bir  erkekle samimi pozlarını gördü. Karısından boşanmak için dava açan koca, bu durum nedeniyle manevi  çöküntüye girdiğini öne sürerek, eşinden 50 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi  tazminat talep etti. Davalı kadın İ.Y. ise eşinin kendisine şiddet uyguladığını iddia  ederek, tazminat talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Yerel mahkeme, tazminata hükmetti
Kocaeli 2. Aile Mahkemesi, tarafların boşanmasına, davacı koca  yararına 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yerel mahkemenin kararında, kadının başka erkeklerle dolaştığı,  fotoğraf çektirdiği, internet ortamında görüştüğü, eşinin güvenini sarsacak  şekilde hareket ettiği, davacı kocanın da eşine bu olay nedeniyle bir kez şiddet  uyguladığı belirtildi. Kararda, bu nedenlerle kadının kusurunun daha ağır olduğu ve evlilik  birliliğinin temelden sarsıldığına hükmedildi.

Daire, eşit kusur saydı
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk  Dairesi, taraflar arasındaki boşanma davasına ilişkin yerel mahkeme kararını  onadı. Kararın tazminata ilişkin kısmını ise bozdu. Dairenin kararında, kadının güven sarsıcı davranışlarına karşılık,  kocanın da bu durumu öğrenmesi üzerine şiddet uyguladığının sabit olduğu  belirtilerek, bu durum karşısında boşanmaya sebep olaylarda tarafların eşit  derecede kusurlu sayılması gerektiği vurgulandı. Bu durumda kadının ağır kusurlu  kabul edilip, koca lehine manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmeyerek bozma  nedeni sayıldı.
Bozma ilamı üzerine dosyayı yeniden görüşen Kocaeli 2. Aile Mahkemesi  ise ilk kararında direndi. Direnme kararında, “Kadının, başka erkekle samimi resim çektirmesi,  görüşme yapmak için özel telefon bulundurması, Facebook’ta özel görüşmeler  yapması gibi davranışları ile kocanın bunların tespitinden sonraki haksız  tahrikin etkisiyle işlediği basit etkili eylemin eşit kabul edilmesi,  hakkaniyete, toplumdaki adalet duygusuna uygun düşmediğinden, kişilik hakları  saldırıya uğrayan az kusurlu eş lehine manevi tazminata hükmedilmesine karar  verilmiştir” denildi. Direnme kararının ardından dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun  gündemine geldi.  Kurul, Kocaeli 2. Aile Mahkemesinin, sosyal paylaşım sitesinde başka  erkeklerle fotoğraflarını paylaşan kadının hareketini daha ağır kusur kabul  ederek, koca lehine 10 bin lira tazminata hükmeden kararını onadı.

 

 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.