Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Burda Soğuk Maaşı İstiyorlar

admin 13 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber, Yaşam Yorumlar Kapalı
Burda Soğuk Maaşı İstiyorlar

ardahan-rekortmen-goleliler-soguk-maasi-istedi-8154592_x_5202_300

Sıcaklığın eksi 40 dereceyi gördüğü Ardahan’ın Göle ilçesinde vatandaşlar devletten kendilerine kış aylarında soğuk maaşı bağlamasını talep etti.

 Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte geceleri ısının sıfırın altında 40 dereceye kadar düşen ve yaklaşık 2,5 aydır Türkiye‘nin en soğuk yerleşim birimlerinden biri olan Ardahan‘ın Göle ilçesinde yaşayanlar devletten soğuk maaşı bağlamasını istedi.VAHŞİ HAYVANLAR BİLE TERK ETTİ

Kar yağışı ve ardından yaşanan soğuklar nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyleyen Göleliler “Zemheri soğukları sırasında doğada yaşayan vahşi hayvanlar bile burayı terk etti. Devletimiz bizlere burada adeta bekçilik yaptığımız için maaş vermesi lazım. Buralar cazip hale getirilmezse insan göçünü kimse durduramaz.” dediler.

EKSİ 40′I GÖRDÜ

 Göle‘de bu yıl en düşük hava sıcaklığı 27 Ocak gecesi 40, 28 Ocak gecesi 39.5, 3 ve 9 Şubat’ta 31 dereceyi buldu.

YURTDIŞINDA DURUM NE?

İngiltere‘de 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü bölgelerde yaşayanlara ‘soğuk hava ödemesi’ yapılıyor. Uygulama ısınma giderine destek olmak amacını taşıyor. Bir hafta boyunca hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgelerde yaşayanlara her hafta için 25 sterlinlik (yaklaşık 106 TL) ödeme yapılıyor.

80 YAŞ ÜSTÜNE 300 STERLİN

Benzer bir devlet desteği de yaşlılar için yapılıyor. “Kış ısınma ödemesi” ismi verilen destekle 60 yaş üstü vatandaşlara ısınma yardımı yapılıyor. Eğer 80 yaş üstü iseniz yapılan yardımın miktarı artıyor. Yardım almak için şartları yerine getiren 60 yaş üstü kişilere 100 ila 200 sterlin arası destek verilirken, 80 yaş üstüne verilen yardım 300 sterlini bulabiliyor.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.