Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Boğaçayı Projesi emlak pazarlama stratejisini değiştirdi

admin 17 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı
Boğaçayı Projesi emlak pazarlama stratejisini değiştirdi

952715d23c62fa3a032c636bafb91eb6

Antalya’da Konyaaltı sahilinden denize dökülen Boğaçayı’nda 40 kilometrelik yeni bir sahil yaratacak ‘çılgın’ projenin 3 boyutlu görselleri bölgede emlak pazarlama stratejilerini değiştirdi. 2019 yılına kadar projenin 2 kilometrelik ilk etabının hayata geçirilmesi hedeflenirken emlakçılar bölgedeki portakal bahçesini bile Boğaçayı’na yakınlığına göre pazarlamaya başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kentin ‘çılgın projesi’ Boğaçayı’nı 3 boyutlu görselleriyle birlikte tanıtımını yapıp sivil toplum örgütlerinde tartışmaya açmasıyla birlikte Konyaaltı’nda Boğaçayı’na komşu mahallerde emlak pazarlama stratejisi de değişti. Daha önce bir evin özelliklerini öne çıkaran emlakçılar artık konutları Boğaçayı’na yakınlık – uzaklık derecesine göre pazarlıyor.

PROJEYE YAKINLIĞA GÖRE FİYAT


Özellikle Hurma, Molla Yusuf, Liman, Gürsu mahallerinde evler ‘Boğaçayı Projesi’ne komşu’, ‘Boğaçayı Projesi’ne sıfır’ ‘Boğaçayı Projesi’ yakın’ gibi ifadelerle satılmaya başlandı. Özellikle internet sitelerinde yer alan satılık ev ilanlarında Boğaçayı Projesi’nin tanıtımı için hazırlanan 3 boyutlu görsellere yer verilmeye başlandı. Türkiye’nin en fazla gayrimenkul aramasını yapıldığı internet sitelerde Boğaçayı’na yakınlık derecisine göre 2 oda 1 salon 100 metrekare ev fiyatları 250 bin liradan başlarken ‘projeye sıfır’ olduğu belirtilen villalarda ise fiyatlar 1 milyon 250 bin TL’ye kadar çıkıyor.

BOĞAÇAYI PROJESİNE ‘SIFIR’

Bölgede sadece evler değil portakal bahçeleri bile projeye yakınlığına göre değerini katlıyor. Boğaçayı’nın iç kesimlerinde yer alan Bahtılı Mahallesi’nde projeye sıfır konumda olduğu belirtilen 7 bin metrekare büyüklüğündeki portakal bahçesi ise 1 milyon 700 bin liradan internette ‘Boğaçayı Projesi’ne sıfır portakal bahçesi’ ifadesiyle alıcısını bekliyor.

ETAP ETAP YAPILACAK
Ancak, Antalya’ya Boğaçayı üzerinde 40 kilometrelik yenİ bir sahil bandı kazandırmayı hedefleyen proje etap etap hayata geçirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sahilden 2 kilometre içeriye kadar olan ilk etabını 2019 yılına kadar bitirmeyi hedeflediklerini açıklarken projenin bu bölümünde hem denizin içinde hem de nehrin içinde iki liman, halka açık yaşam merkezleri bulunuyor.

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam, Boğaçayı projesinin duyulmasıyla birlikte bölgede pazarlama stratejilerinde bir değişimin olduğunu söyledi. Ancak projenin emlak fiyatlarında bir artışa neden olmadığını belirten Sağlam, “Projeye ilişkin herhangi bir çalışma olmadığı için gayrimenkul fiyatlarında bir artış söz konusu değil. Ancak bölgenin bu projeyle değerinin nasıl artacağı, nasıl bir yaşam alanının ortaya çıkacağını göstermek için Boğaçayı Projesi de gayrimenkul almak isteyen ya da birikimlerini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlere sunuluyor” dedi. 

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.