Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

ANTALYA’NIN 2023 SENARYOLARI

admin 05 Şubat 2016 Galeri, Genel, Gündem, Haber Yorumlar Kapalı

turizm-ve-tarim-antalya-ya-yetmiyor-buyume-ic-8131874_x_o

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından hazırlanan ‘Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler: Ürün Tuzağını Aşabilen Antalya İçin 2023 Senaryoları’ raporu, Akra Barut Hotel’de düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Toplantı, CHP milletvekilleri Niyazi Nefi Kara ve Mustafa Akaydın, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, BAKA Kalkınma Kurulu ve BAKSİFED Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen’in katılımıyla yapıldı.

2023 YILI SENARYOLARI

Raporla kente ait potansiyeller, fırsatlar, riskler ve diğer illerle ilişkisinin incelendiğini belirten Tarkan Kadooğlu, Antalya’nın gelir seviyesindeki hızlı yükselişe rağmen, TÜRKONFED’in 2014 yılında yayımladığı Orta Gelir Tuzağı raporunda, Türkiye’de orta gelir tuzağı riski olan 12 bölgeden biri olarak tespit edildiğini söyledi.

Antalya’nın Türkiye geneliyle ortak sayılacak birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirten Kadooğlu, hem bitkisel üretim değerlerinde hem de kişi başına turist gelirlerinde son 3 yıllık sürecin sıkıntılı olduğunu anlattı.

Turist sayısında yaşanacak azalmanın, sadece turizm gelirlerini değil, aynı zamanda işsizlik rakamlarını da olumsuz etkileyeceğini kaydeden Kadooğlu, bu bilgiler ışığında Antalya’nın sorunlarının tespit edildiği ve raporda, Antalya’nın yerel kalkınma dinamiklerinin Türkiye ile karşılaştırmalı olarak belirlendiğini söyledi. Kadooğlu, bu raporla Antalya’nın ürün tuzağını aşabilen 2023 yılı senaryolarını ortaya koymaya çalıştıklarını dile getirdi.

2015 KAYIP YIL

Birçok konuda hazırladıkları raporlardan da bahseden Tarkan Kadooğlu, orta gelir tuzağından bizi çıkaracak olan en temel parametrenin gelişmiş bir demokrasi kültürü olduğunu söyledi. Bu kültürün içselleştirilmesi için ülkemizde demokratik ve ekonomik kurumlarımızın zihinsel ve kurumsal bir değişime ihtiyaç olduğundan bahseden Kadooğlu, “Gelişmiş bir ekonomi için gelişmiş bir demokrasi şarttır” dedi.

Türkiye ekonomisinin 2015 yılında seçimlerin gölgesinde kaldığını söyleyen Kadooğlu, Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde toparlanma belirtisi gösterse de, gerek dışarda gerek içerde yaşanan gelişmelerle 2015′in iş dünyası açısından kayıp bir yıl olduğunu açıkladı. TÜRKONFED olarak 2016 yılından umutlu olduklarını da belirten Kadooğlu, “2016 yılı itibarıyla 4 yıl boyunca seçim yaşanmayacağı bir döneme giriyoruz. Dolayısıyla bu dönemde ekonomik ve demokratik reformların hayata geçirilmesi için bir engel bulunmamaktadır” dedi.

Bir ülkenin, bir kentin, işletmelerin ancak doğru bir vizyon ve doğru stratejiler ile gelişeceğini vurgulayan ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, doğru vizyonun ortak çaba, güç birliği ve işbirliği ile geliştiğini, bilimsel bilgi ve ortak akılla beslendiğini kaydetti. Erdoğan, rapora göre iyimser senaryoda bile Antalya ekonomisinde yapısal değişimin zorunlu olduğunun ortaya konulduğuna dikkati çekerek, “Rapor, ekonomimizin ürün tuzağında olduğunu ve bu tuzaktan çıkış için stratejik kararlar alınması gerektiğini Antalya’ya söylemektedir” dedi.

BAKSİFED Başkanı Ali Eroğlu, daha önce Antalya’da ve Türkiye’de pek çok kez bu şekilde raporlar hazırlandığını anımsatarak, “Temennim raporların amacına uygun şekilde şehrin tüm dinamikleriyle beraber ortak akılla hayata geçirilmesidir” dedi.

Begen Paylas !

Yazar

Comments are closed.