Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

Neşet Ertaş Anısına Dünya Rekoru

admin 29 Eylül 2012 Genel, Gündem, Haber Yorum Yapılmamış
Neşet Ertaş Anısına Dünya Rekoru

Neşet Ertaş Anısına Dünya Rekoru


Milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Kale Grubu sponsorluğunda 25 Eylül’de Antalya’nın Kaş ilçesinde 300 metre açıkta ‘Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak Dünya Rekoru kırarken, bugün de ‘Paletsiz, Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak CMAS kayıtlarında bu dalda kırılan ilk dünya rekorunu elde etme başarısı gösterdi. Ulusoy, “Dünki rekor sırasında halk ozanımız Neşet Ertaş’ın vefat haberini aldık ve buruk bir sevinç yaşamıştık. Bugünkü rekoru Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a adıyoruz” dedi.

Milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, Kale Grubu sponsorluğunda 25 Eylül’de Antalya’nın Kaş ilçesinde 300 metre açıkta ‘Paletsiz, İp Destekli Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak Dünya Rekoru kırarken, bugün de ‘Paletsiz, Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ branşında 81 metreye dalarak CMAS kayıtlarında bu dalda kırılan ilk dünya rekorunu elde etme başarısı gösterdi. Ulusoy, “Dünki rekor sırasında halk ozanımız Neşet Ertaş’ın vefat haberini aldık ve buruk bir sevinç yaşamıştık.

Bugünkü rekoru Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a adıyoruz” dedi. “NEŞET ERTAŞ’a ADIYORUZ” Dünya Su Altı Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri nezdinde yapılan rekor denemesi 26 Eylül Salı günü saat 10.00’da Antalya Kaş’ta gerçekleştirdi. 80 saniyede 81 metreye ulaşan ‘Soluksuz Adam’ lakaplı sporcu toplamda 2 dakika 32 saniye su altında kaldı. Serbest dalışın dünyada en yaygın branşlarından biri olan ‘Paletsiz Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ branşında, sporcunun sadece maske kullanarak ve beline bağladığı ağırlık ile kılavuz bir ip boyunca derin dalış yaparak derine indiği, hedefe ulaştıktan sonra üzerindeki ağırlığı bırakarak yine ip boyunca sadece kas gücüyle tekrar yukarı çıkış yaptığı branşta kırdığı rekor sonrası ODTÜ SAS sporcusu Devrim Cenk Ulusoy, şunları söyledi: ”İki günde iki dünya rekorunu elde etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Dün ki rekor sırasında halk ozanımız Neşet Ertaş’ın vefat haberini aldık ve buruk bir sevinç yaşamıştık. Bugün ki rekoru Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’a adıyoruz. Bu rekor kariyerimin 10. dünya rekoru. Bugün elde ettiğimiz ‘Paletsiz, Değişken Ağırlıklı Serbest Dalış’ branşındaki rekor ile dünyada bu dalda kırılmış ilk dünya rekorunun sahibi oldum. Benim için çok özel bir gün bugün! Yıl içerisinde farklı branşlarda dünya rekoru denemelerim olacak ve Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyurmak için elimden geleni yapacağım. Bana inanan, destekleyen herkese sonsuz teşekkürler.” Serbest dalışta 20′nin üzerinde Türkiye rekoru, 9 resmi dünya rekoru ve 2 resmi Avrupa rekoru bulunan ODTÜ SAS sporcusu Devrim Cenk Ulusoy’un aynı zamanda, 2 dünya şampiyonluğu, 1 Avrupa şampiyonluğu ve 1 dünya ikinciliği bulunuyor.

Begen Paylas !

Yazar

Bir Yorum Yaz