Bazaar – Alışveriş Ve Yaşam Dergisi

ATSO ‘Startup Weekend’e ev sahibi oldu

admin 01 Mayıs 2014 Genel, Gündem, Yaşam Yorum Yapılmamış

n1Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), girişimcilik hedeflerinin konuşulduğu ve girişimcilere yol gösteren, 48 saat boyunca aralıksız devam eden ‘Startup Weekend’ etkinliğine ev sahipliği yaptı. UNDP, Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye Vodafone Vakfı ve Microsoft ortaklığında hayata geçirilen Geleceğini Tasarla ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi programları çerçevesinde ve TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Uluslararası Akdeniz Üniversitesi ve Viveka’nın desteğiyle ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Antalya’nın yanı sıra civar şehirlerden de çok sayıda katılım gerçekleşti.
Girişimci sayısı arttırılmalı
ATSO’nun ev sahipliği yaptığı organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, girişimciliğin önemine vurgu yaptı. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak isteyen Türkiye’nin girişimciliği özendirmesi gerektiğini belirten Budak, “Resmi rakamlara göre ülkemizde 3 milyona yakın işsiz vatandaşımız bulunuyor. İşveren girişimcilerin çalışan sayısına oranı yüzde 5’i aşmıyor. Bu oranın mutlaka yükselmesi gerekli” dedi.
Görev gençlerin
ATSO olarak girişimciliği destekleyen organizasyonlara değer verdiklerini vurgulayan Budak, nüfusun girişimci bir güce dönüşmemesi halinde artan genç nüfusun ülke ekonomisine dinamizm kazandırmasının mümkün olmadığını vurguladı. Bu koşullar altında gençlerin işsiz, mutsuz ve hayattan beklentisi olmayan bir kitleye dönüşeceklerinin altını çizen Budak, “Üniversite öğrencilerimiz halen mezun olup devlete kurumlarında işe başlama mantığı ile bölümlerini bitiriyorlar. Artık bu mantığın günümüzde yaşama şansı yoktur. Üniversiteli gençlerimiz, aldıkları eğitimi girişime, yaratıcılığa ve yenilikçiliğe dönüştürmeliler, hatta istihdam yaratmalılar” dedi.
Organizasyon hakkında da detaylı bilgi veren Başkan Budak şunları kaydetti;
Girişimcilik imkanları sunuldu
“Yazılımcılar, tasarımcılar, pazarlamacılar, ürün yöneticileri ve tüm girişimcilik meraklılarını bir araya getirerek fikirlerini paylaşmalarını ve gerçekleştirmelerini sağlayan bunun yanında ekip oluşturmalarını destekleyen uluslararası bir etkinlik olan ‘Startup Weekend’ in yoğun katılım ile gerçekleşmesi bizleri mutlu etti. Kesintisiz olarak 48 saat boyunca devam eden etkinlik, iş fikri olan ekiplerin en yüksek seviyede çalışmaları sağlayarak katılımcılara proje geliştirme deneyimini yaşattı. “Az laf, çok geliştirme” sloganıyla yola çıkan program, 48 saat boyunca katılımcıların iş fikirlerini göstermeleri için fırsat sundu.
İlk elemeyi geçenlere mentor desteği
Fikirlerin ön plana çıktığı ‘Startup Weekend’de, ilk elemeyi geçen ekipler mentorlar eşliğinde çalışma fırsatı buldular. Ekiplere fikir veren deneyimli mentorlar, girişimcilerin fikirlerini uygulamaya dönüştürmek için ilk adımlarını atmalarını sağladılar.
Birincilik ‘Bütçem Bu’nun oldu
Pek çok farklı alan için oluşturulan projeler jüri üyelerini kazananı seçme konusunda oldukça zorladı. Proje sahiplerinin jüri üyelerine sunumlarını gerçekleştirmelerinin ardından yarışmada dereceye girenler de belli oldu. Turizmde son dakika rezervasyonlarını fırsata çeviren ‘Bütçem Bu’ projesi birinciliği alırken, ‘Mentee’ projesi ikinci, ‘Destek Zone’ ve ‘Rate Now’ projeleri de üçüncü oldular.
Her katılımcıya ‘DreamsPark’
Yarışmaya katılan tüm projelere etkinlik sponsoru Microsoft tarafından 1 yıl boyunca kullanabilecekleri ‘Microsoft DreamsPark’ yazılımları hediye edildi. Ayrıca Startup Weekend’in birincisi ‘Bütçem Bu’ projesi ekibi, Microsoft’un düzenlediği ve Microsoft uzmanları ile yuvarlak masa çalışmasının yer aldığı ‘Innovation4Good’ etkinliğine başvuru yapmaksızın katılım hakkı kazandı.”
Budak teşekkür etti
Başkan Emrah Kepez nezdinde TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu’na, Başkan Işık Yargın nezdinde de TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’na ve organizasyona destek veren kurumlara teşekkür eden Başkan Budak, başarılı projeler üreten gençleri de kutladı.
Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Emrah Kepez de “Umarım bu projeler daha da geliştirilerek ülke ekonomisine katma değer yaratacaklar. Başta dereceye giren tüm proje sahipleri olmak üzere burada bilgisini kullanan, emek harcayan herkesi gönülden tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte de uluslararası girişimcilik merkezi ile işbirliğimizi sürdürecek ve yeni projeler geliştireceğiz” dedi.

Begen Paylas !

Yazar

Bir Yorum Yaz